ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

18-latek Uniwersytet Zielonogórski. Jakie miał problemy na początku? Choćby z… nazwą

Wszystko zaczęło się od konferencji rektorów uczelni technicznych w Polsce. Prof. Michał Kisielewicz, ówczesny rektor Politechniki Zielonogórskiej, wrócił z niej z radami od innych rektorów, że warto byłoby połączyć politechnikę z Wyższą Szkołą Pedagogiczną.

Od pomysłu do realizacji minął mniej więcej rok. 7 czerwca 2001 r. Sejm RP przyjął ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego z dniem 1 września 2001 r., a prof. Michał Kisielewicz został rektorem połączonej uczelni. W Rozmowie na 96 FM wspominał życzliwość ministerstwa, ale także dyskrecję na początkowym etapie połączeniowych rozmów. Długo nie angażował też do prac polityków. To przy ich udziale, zwłaszcza na północy województwa, zrodziła się dyskusja dotycząca nazwy uniwersytetu.

Cały czas mówiono: Uniwersytet Lubuski. Głównie mówili to politycy z północy regionu, z Gorzowa. My przyjęliśmy jednak, że skoro łączą się dwie zielonogórskie uczelnie, to nazwa powinna być związana ze źródłem uniwersytetu. W końcu zostało to zaakceptowane, choć długi czas mówiono, że powinien być to Uniwersytet Lubuski, a ja mówiłem, że kojarzyłoby się to z Lubelszczyzną i mielibyśmy dwoistość nazw. prof. Michał Kisielewicz

Łączyć się chcieli pracownicy WSP, a niekoniecznie przedstawiciele Politechniki Zielonogórskiej. Prof. Kisielewicz wspominał, że po połączeniu utrzymywały się jeszcze podziały, które niwelowały się z czasem. Na uczelni odbył się nawet symboliczny ślub, w którym Katarzyna Polibudzka wyszła za Piotra Wuespowskiego. Odtąd państwo młodzi nazywali się Uniwersyteccy.

Pomału te dyskusyjne problemy zanikały, a ceremonia ślubu miała być kamieniem węgielnym do tego, żeby podziały zlikwidować. Nie wiem, czy się udało, bo w tej chwili nie pamiętam, kiedy to dokładnie było. Dzisiaj myślę, że już nikt nie pamięta o tym, że byliśmy dwoma różnymi środowiskami. Dziś jesteśmy uniwersytetem i myślę, że dziś dobrze odbierają to nawet ci, którzy kiedyś mieli odmienne zdanie.prof. Michał Kisielewicz

Sam prof. Kisielewicz dziś też nie ma wątpliwości, decyzja o połączeniu się w Uniwersytet Zielonogórski była słuszna. Więcej o tym w całej Rozmowie na 96 FM. Program z byłym rektorem do zobaczenia na portalu wZielonej.pl i radiowym Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00