LUBUSKIE:

ZUS ruszył z waloryzacją kont ubezpieczonych

Jak  co roku w czerwcu, aby zrekompensować inflację i uwzględnić procesy gospodarcze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z waloryzacją kapitału emerytalnego, zgromadzonego na kontach ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Rezultat wyliczeń będzie można sprawdzić w Internecie.

Mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w naszym regionie.

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wynosi 114,87, co oznacza wzrost o 14,87 proc., a środków na subkoncie 109,91, czyli o 9,91 proc. więcej. Wskaźnik waloryzacji składek w tym roku jest równy nominalnemu wzrostowi przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne w ubiegłym roku. Oznacza to, że składki na ubezpieczenie emerytalne zostaną zwiększone o tę wartość w porównaniu do ubiegłego roku.

Wskaźnik waloryzacji środków na subkoncie jest natomiast równy średniorocznej dynamice nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach. Innymi słowy, jest to sposób, w jaki dostosowuje się zgromadzone środki do zmian w gospodarce, aby uwzględnić inflację i inne czynniki ekonomiczne.

W praktyce oznacza to, że środki na subkoncie zwiększane są o pewien procent, aby zachować ich realną wartość. Kwoty dopisywane do konta mają wymierne przełożenie na wysokość przyszłych świadczeń. W przypadku osoby, która zgromadziła na koncie 450 tys. zł kapitału, po waloryzacji jej emerytura będzie wyższa o ponad 250 zł lub 300 zł miesięcznie, zależnie od płci. Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o ok. 480–580 zł.

Dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Od 2020 r, zgodnie z przepisami, Zakład nie wysyła już papierowych listów z informacją, chyba że poprosi o to klient.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00