LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

ZUS: Ponad 140 tysięcy lubuskich emerytów i rencistów z „trzynastką” na święta

Tylko do jutra, przeszło 140 tys. lubuskich emerytów i rencistów, otrzymało lub jeszcze otrzyma swoje świadczenia. Chodzi o tak zwane „trzynastki”. Osoby, których termin wypłaty świadczeń przypada na 20 dzień miesiąca dostaną pieniądze po świętach.

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe świadczenia roczne. Mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w lubuskiem.

Kwota jest taka sama dla każdego i wynosi tyle, co najniższa emerytura czyli obecnie 1338,44 zł brutto. W tym roku decyzją Ministerstwa Finansów „trzynastka” jest nieopodatkowana. Ze świadczenia jest pobierana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem do kieszeni emerytów i rencistów trafi 1217,98 zł.

Zgodnie z przepisami „trzynastka” przysługuje wszystkim, którzy mieli na 31 marca prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń.

Czyli emerytury i renty w systemie powszechnym,  emerytury pomostowej, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego, renty socjalnej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oraz renty dla inwalidów wojennych i wojskowych.

Co ważne, aby otrzymać „trzynastkę” nie trzeba składać wniosku. Świadczenie jest wypłacane z urzędu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00