LUBUSKIE:

Zobacz Więckiewicza, Barcisia i… wejdź do aresztu. Rusza 11. Solanin Film Festiwal!

Dobre kino jest solą tej ziemi! Nowa Sól znowu będzie gościć twórców offowych filmów, a także gwiazdy, które mają spory kinowy dorobek i autorytet. Po raz jedenasty odbędzie się Solanin Film Festiwal.

W tym roku szefowanie festiwalowi przejmuje Eliasz Gramont – aktor związany z nowosolskim teatrem Terminus A Quo. Zapewnił, że tegoroczna edycja imprezy będzie dobrą kontynuacją poprzednich.

Jaka jest idea festiwalu? Jak wszyscy może wiedzą, polega on głównie na konkursie. Przez kilka dni, od środy, nasze jury będzie oceniać filmy. Wszystkich filmów konkursowych jest 37, z podziałem na trzy główne kategorie. Jest to konkurs niezależny, konkurs animacji i konkurs offowy z podziałem na filmy fabularne i dokumentalne.<span class="su-quote-cite">Eliasz Gramont</span>

Filmy będzie oceniać m.in. Marta Prus – trzykrotna laureatka Solanina, Ryszard Jaźwiński – dziennikarz radiowej „Trójki”, a także aktor Artur Barciś, który w Nowej Soli zaprezentuje „Artur Barciś Show”.

Wcześniej funkcję dyrektora Solanina pełnił Konrad Paszkowski. Zmiana na stanowisku nie oznacza jednak, że zupełnie rozstaje się z festiwalem. Został prezesem stowarzyszenia Solanizatorzy, które odpowiada za organizację wydarzenia. Ujawnił, kogo jeszcze zobaczymy na Solaninie. A będą to naprawdę duże nazwiska.

Na otwarcie – spotkanie z panem Robertem Więckiewiczem i projekcja filmu „Jak pies z kotem”. Powróci do nas Philippe Tłokiński, juror siódmej edycji Solanina, który wystąpił ostatnio w głównej roli w filmie Władysława Pasikowskiego „Kurier”. Z nim również odbędzie się spotkanie, w niedzielę. Ostatnim naszym gościem jest Maciej Gudowski, lektor filmowy. Planujemy niecodzienną galę, sami jesteśmy ciekawi, jak to wyjdzie. Będzie on lektorem tej gali. Mamy nadzieję, że będzie to niecodzienne wydarzenie, niecodzienna gala festiwalu filmowego.<span class="su-quote-cite">Konrad Paszkowski</span>

Widzowie zobaczą również fragmenty nieukończonego jeszcze filmu o zespole Kult. Ponadto odbędą się projekcje filmów „Kler”, „Psy” czy „Dług” oraz produkcji z festiwali filmowych w Cottbus i Pradze.

Dodatkowym elementem imprezy będzie jak zawsze Galeria Bezdomna. Organizatorzy ponownie zaproszą na wernisaż do… nieczynnego aresztu w Nowej Soli. Będą tam prezentowane prace artystów plastyków.

Jest to o tyle ciekawy obiekt, że można bezkarnie zwiedzać cele i można je też od razu opuścić. Wernisaż będzie o godzinie 17:00 w piątek, zapraszamy.<span class="su-quote-cite">Eliasz Gramont</span>

Marszałek Elżbieta Polak podkreśliła, że Solanin Film Festiwal wpisuje się w tradycję festiwali filmowych w województwie lubuskim.

Rozpoczęliśmy lato filmowe w Łagowie. To już chyba wielka tradycja naszego regionu, że przyciąga do nas turystów bardzo dobry, mocny film. Taki właśnie znajdziemy w ofercie Solanina. Solanin w tym roku mocno awansował – tegoroczna dotacja i wsparcie samorządu jest rekordowe, 70 tysięcy.<span class="su-quote-cite">Elżbieta Polak</span>

11. Solanin Film Festiwal rozpocznie się w środę, 21 sierpnia i potrwa do niedzieli, 25 sierpnia. Program można znaleźć na stronie imprezy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00