LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Walka o wodę i sprawiedliwy proces – o tym mowa na festiwalu „Watch Docs”

Prawa człowieka, m.in. swobodny dostęp do zasobów naturalnych i równość wobec prawa to przykładowe tematy filmów prezentowanych na festiwalu Watch Docs. Objazdowa edycja tego wydarzenia odbywa się w Zielonej Górze i Nowej Soli. Projekcje filmowe są przeznaczone dla uczniów i nauczycieli z miejscowych szkół.

Społeczność zielonogórskiej bursy, Szkoły Myślenia Twórczego czy nowosolskiego „Elektryka” obejrzy filmy dokumentalne o działalności organizacji pozarządowych czy problemie braku wody w Afryce.

Zadbaliśmy o różnorodność, żeby przedstawić prawa człowieka jako coś przynależnego każdemu człowiekowi, każdemu z nas. Żeby nie było poczucia, że to dotyczy jakieś małej grupy. Będzie film „Proces” o niesprawiedliwości w sądownictwie, będzie kryzys klimatyczny w RPA, w Kapsztadzie – tam brakuje wody. Ludzie zaczynają walczyć o tę wodę, zaczyna ona być podstawowym prawem człowieka, które mu się należy, a które niekoniecznie ma. Będzie także film o działalności ludzi, organizacjach pozarządowych.

Po seansach odbywają się dyskusje na tematy przedstawione w filmach. Biorą w nich udział osoby, które zajmują się kwestią praw obywatelskich. Jednym z zaproszonych gości jest Kacper Kubiak, działacz Instytutu Równości. Organizacja ta działa m.in. na rzecz praw osób LGBT.

Czasami film jest takim fajnym przekazem, że można utożsamić się z bohaterem bądź nie, czasami film też „ślizga” się po pewnych tematach – nie da się wszystkiego zmieścić. Liczę przede wszystkim na to, że będzie dyskusja i że pewne rzeczy będzie można bardziej wyjaśnić.

Festiwal Watch Docs potrwa do wtorku. Program można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X