LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

“Trzynastki” i “czternastki” z ZUS już pewne! Wiemy też kto je dostanie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty dodatkowych emerytur. Pierwsze świadczenia wpłyną na konta emerytów i rencistów już w kwietniu. Kolejne zostaną wypłacone w listopadzie. 

Na dobry początek do portfeli lubuskich emerytów i rencistów trafią tak zwane “trzynastki”. Ich wypłatę zaplanowano już w przyszłym miesiącu.

Jednorazowy dodatek w wysokości 1250,88 zł brutto otrzymają wszyscy, którzy na 31 marca tego roku mają ustalone prawo do świadczenia.

Kolejne świadczenia dodatkowe zostaną wypłacone jesienią. One także wyniosą nieco ponad 1200 zł brutto. Szansę na czternastą emeryturę mają osoby, które na dzień 31 października będą posiadały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wskazanych w ustawie.

Czyli mówimy tu o emeryturze, rencie, rencie socjalnej lub świadczeniu przedemerytalnym. “Czternastki” nie dostaną osoby, u których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Czternasta emerytura będzie wypłacana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Pełną kwotę świadczenia dostaną osoby, których emerytura bądź renta nie przekracza 2900 zł brutto.

Pozostałe osoby otrzymają “czternastkę” pomniejszoną proporcjonalnie do przekroczenia tej kwoty. Pamiętajmy, że czternasta emerytura będzie opodatkowana i oskładkowana na ogólnych zasadach. Co ważne – nie podlega ona jednak potrąceniom, w tym także egzekucyjnym.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00