LUBUSKIE:

Świebodzin: Walka z ASF trwa

Zakończył się okres składania wniosków o pomoc w zapobieganiu epidemii ASF w powiecie świebodzińskim. O dofinansowanie mogli starać się wszyscy hodowcy trzody chlewnej, liczącej więcej niż 50 zwierząt.

Pomoc mogła wynosić do 100 tyś. złotych, które miały pokryć nawet 80% kosztów budowy nowego ogrodzenia , budowy bądź modernizacji specjalnej niecki do dezynfekcji dla zwierząt, przebudowę pomieszczeń, aby każda ze świń była w osobnej przegrodzie, czy innych inwestycji związanych z ochroną zwierząt i majątku rolnika.

Do końca marca w całej Polsce złożono 1109 wniosków na równowartość prawie 85 milionów złotych.

Jak podaje oficjalna strona Głównego Inspektoratu Weterynarii, obecnie powiat świebodziński oraz otaczające go gęste lasy znajdują się w strefie zagrożenia, jednak jeszcze w marcu wszelkie obszary porośnięte drzewami były zamknięte dla mieszkańców z powodu choroby. Jej ognisko zostało wyznaczone 17 marca w jednym z gospodarstw, w  miejscowości Niedźwiady, hodowano w nim prawie 16 tyś. świń.

Afrykański pomór świń jest chorobą bardzo zakaźną, której śmiertelność wynosi w większości przypadków – 100%. Nie ma skutecznej metody leczenia, a jedynym rozwiązaniem są metody zapobiegawcze, dlatego ważne jest, aby każdy właściciel trzody chlewnej odpowiednio o nią dbał.

ASF do europy dotarł w połowie XX wieku, rozprzestrzeniając się szczególnie szybko przez niekontrolowane wędrówki dzików przez lasy i granice. To właśnie badając ciała padłych osobników, lokalne ośrodki weterynaryjne wykrywają obecność choroby w danym regionie.

W powiecie świebodzińskim liczba zakażonych ciał wynosiła w ostatnim miesiącu 47.

Autor: Szymon Bentkowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: