LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Ptasia grypa w Zielonej Górze!

Na terenie Zielonej Góry wykryte zostało ognisko Ptasiej grypy. Pojawiło się ono w niewielkim gospodarstwie na terenie Ochli. Zakażenie wykryto wśród drobiu. Kilkadziesiąt sztuk ptactwa zostało już uśpionych i zutylizowanych.

Wynik dodatni w kierunku ptasiej grypy stwierdzono w sobotę wieczorem. W niedzielę na miejsce wezwane zostały służby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Straż Pożarna. Ognisko zostało zlikwidowane. Wyznaczono także dwie strefy bezpieczeństwa. Pierwsza z nich to obszar zapowietrzony.

Obszar zapowietrzony to obszar o promieniu 3 km od ogniska. Jest to teren objęty największymi restrykcjami. I największym zagrożeniem. Ptaki w gospodarstwach niekomercyjnych powinny być pozamykane. Prowadzone są kontrole poprzez przejście od domu do domu. Praktycznie obowiązuje też zakaz handlu, wprowadzania i wyprowadzania zwierząt z gospodarstw.

Druga strefa obejmuje obszar pomiędzy 3 a 10 kilometrem od miejsca zakażenia. Obowiązują tam podobne restrykcje, jest jednak większa swoboda jeśli chodzi o skierowanie zwierząt do rzeźni. Dodajmy, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii apeluje o natychmiastowe zgłaszanie wszystkich nieuzasadnionych padnięć drobiu.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: