LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Przedsiębiorcy mogą nadal liczyć na wsparcie ze strony ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej

Podstawowym zadaniem Tarcz Antykryzysowych jest redukcja negatywnych skutków ekonomicznych związanych z pandemią koronawirusa. Za najpopularniejszą formę pomocy, oferowanej przez ZUS, uważa się zwolnienie ze składek. 

W województwie lubuskim kwota umorzonych składek wyniosła już ponad 350 mln złotych. Do końca kwietnia można składać wnioski o zwolnienie ze składek za styczeń, grudzień i styczeń, a także za miesiąc luty.

W dalszym ciągu można też starać się o świadczenie postojowe lub jego kontynuację. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale także osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Wnioski można składać nawet do 3. miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Wypłacone do tej pory przez Oddziały ZUS w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. świadczenia postojowe to kwota przeszło 145 mln zł.

To jednak nie wszystkie formy pomocy ze strony ZUS. Każdy, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa czy czasu jego prowadzenia, może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek. W grę wchodzi też rozłożenie ich na raty, bez ponoszenia opłaty prolongacyjnej. Wystarczy tylko zawrzeć z ZUS odpowiednią umowę.

Jeżeli złożymy wniosek przed terminem płatności składek, wtedy nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek będzie złożony po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku. Z odroczenia terminu płatności składek, w związku z koronawirusem, skorzystało w Lubuskiem przeszło 6 tys. osób, natomiast z rozłożenia na raty ponad  tysiąc.

Osoby, które mają problemy z terminowym opłacaniem składek przez pandemię, mogą starać się o odstąpienie od odsetek od zaległości. Jest to jednak możliwe wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało naliczenie odsetek. Wnioski o wsparcie z ZUS można składać wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: