LUBUSKIE:

Pieniądze z Lubuskiego – dla przyszłych lekarzy z całej Polski

Co zrobić, by mieć w województwie dobrych lekarzy? Zdaniem Urzędu Marszałkowskiego – zadbać już o tych, którzy kształcą się na przyszłych medyków. Z myślą o studentach kierunku lekarskiego sejmik województwa przeznaczył pieniądze na „stypendia”.

„Stypendia” to tak naprawdę pomoc materialna dla studentów. Będzie można ją otrzymać od III roku studiów.

Będziemy wypłacać po 2 tysiące złotych miesięcznie dla studentów kierunku lekarskiego. Nie tylko tych, którzy studiują na Uniwersytecie Zielonogórskim, ale również w całej Polsce. Pod warunkiem, że podpiszą umowę z naszymi jednostkami ochrony zdrowia, z którymi współpracuje uczelnia, prowadząc kierunek lekarski. Będą pracować w naszych szpitalach po ukończeniu studiów.Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego

Przyszli lekarze podejmą pracę m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim i w lecznicy w Nowej Soli. Jest to konieczny warunek, jaki muszą spełnić. W przeciwnym razie – zwrócą całość przyznanego świadczenia.

Jeśli studenci nie dopełnią warunków naszej umowy, czyli nie podejmą pracy po studiach w którymś ze wskazanych szpitali, to będą musieli zwrócić całość kwoty. Odpracowanie „stypendium” będzie proporcjonalne do czasu pobieranej pomocy. Czyli jeśli ktoś przez rok będzie dostawał pieniądze, to później będzie musiał odpracować rok w naszych szpitalach.Mirosława Dulat, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego

Samorządowi szczególnie zależy na konkretnych lekarskich specjalizacjach. W regionie brakuje bowiem co najmniej 126 lekarzy. Potrzebni są np. radiolodzy, endokrynolodzy, pediatrzy i chirurdzy.

W tym roku Urząd Marszałkowski planuje wypłacić 45 „stypendiów”. Nabór wniosków o pomoc materialną potrwa do końca maja.

Przy kwalifikacji studentów do „stypendium” ważne będzie kryterium dochodowe. Wynosi ono dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli wniosków o świadczenie będzie dużo, pod uwagę zostanie wzięta średnia ocen studentów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X