LUBUSKIE:

Nie patrz na zdrowie przez palce. Jeśli masz więcej niż 35 lat, zbadaj wzrok

Jaskra, czyli zanik włókien nerwu wzrokowego to choroba, która dotyczy 750 tysięcy Polaków. Jak jej zapobiegać i wykryć ją na tyle wcześnie, by nie stracić wzroku całkowicie? O tym będzie mowa podczas Światowego Tygodnia Jaskry, obchodzonego również w Lubuskiem.

W ramach Tygodnia Jaskry gabinety okulistyczne w całej Polsce będą prowadzić badania przesiewowe. Dotyczy to również placówek w województwie lubuskim. 18 marca od 8:00 do 15:00 czynna będzie poradnia przy Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze, a tego samego dnia od 9:00 do 15:00 – poradnia w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. Z badania mogą skorzystać osoby, które co najmniej przez rok nie badały wzroku. Jest ono zalecane po 35. roku życia.

Ryzyko zachorowania na jaskrę zwiększa dziedziczność (przypadek choroby w rodzinie), krótkowzroczność i cukrzyca. Zależnie od rodzaju jaskry, początkowym objawem jest zmiana ostrości wzroku wraz ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej lub stopniowe ubytki pola widzenia, aż do tzw. widzenia lunetowego i utraty wzroku.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00