LUBUSKIE:

Odra bywa groźna. Jest plan jak ją okiełznać

Wielu mieszkańców regionu lubuskiego doświadczyło już podtopień i powodzi. Niebawem ochrona przed żywiołem będzie wzmocniona. To za sprawą pieniędzy z Banku Światowego oraz umowy na zarządzanie projektem, podpisanej w Urzędzie Marszałkowskim.

Ochrona przeciwpowodziowa rzeki Odry była już wcześniej prowadzona z rządowego programu Odra 2006. W 2011 r. przygotowano z kolei program dla dorzecza Wisły i Odry. Swoje działania podejmował też zarząd województwa lubuskiego. Jak jednak zauważa wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn, to wciąż za mało.

–  Musimy być przygotowani, jak to się wśród meliorantów określa, na stuletnią wodę. Jak pokazują wszystkie prognozy, co kilka lub kilkanaście lat takie niestety niespodzianki nam się szykują – przychodzi okres roztopów lub gwałtownych burz. Sytuacja wtedy jest tragiczna – stwierdził Tomczyszyn.

Na obecny program ochrony przeciwpowodziowej udało się pozyskać środki w wysokości 460 milionów złotych. Projekt obejmuje Słubice, Nową Sól, a także okolice Krosna Odrzańskiego. Warunkiem skorzystania z dofinansowania Banku Światowego było jednak wyłonienie konsultanta wsparcia technicznego. Zostało nim konsorcjum SWECO Consulting Sp. z o.o.

–  Jest to czwarta umowa, którą podpisujemy w ramach programu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Wisły, czyli tej grupy projektów, które obejmuje umowa o pożyczkę z Banku Światowego. (…) Nasza usługa konsultanta inżyniera dotyczy całości spraw, jakie wiążą się ze zrealizowaniem inwestycji. Można podzielić ją na trzy etapy: usługę pomocy technicznej, projektowania i nadzorów – mówił Maciej Chrzanowski, prezes firmy SWECO.

Realizacja projektu ochrony przed powodzią jest natomiast w rękach Lubuskiego Zarządu Melioracji i Gospodarki Wodnej. Zakres prac przedstawił Andrzej Ziarek, zastępca dyrektora zarządu.

–  Ochrona miasta Nowa Sól będzie dokończeniem projektu w ramach programu Odra 2006. To kończyło się na wysokości portu w Nowej Soli. W tej chwili nasza inwestycja będzie szła w dół rzeki. Będzie tam częściowe wzmocnienie istniejącego wału, rozbiórka tego w złym stanie technicznym i wybudowanie nowego odcinka wału. To etap pierwszy. W drugim zostanie wybudowana przepompownia w miejscu ujścia Czarnej Strugi do Odry.

– Jeśli chodzi o Wężyska i Chlebowo, to tam, gdzie wał jest w złym stanie technicznym, będzie on częściowo rozebrany. W odległości 300-500 metrów zostanie wybudowany nowy.

– Natomiast ochrona miasta Słubice polega na przebudowie i rozbudowie odcinka wału, który przebiega wzdłuż miasta. Będzie wzmocniony, poszerzony, nawet do 14 metrów. (…) Na północ od miasta będzie wybudowany prawie 6-kilometrowy odcinek wału okrężnego, który domknie ochronę przeciwpowodziową – podsumował Ziarek.

Podpisanie umowy na wykonanie zadań dotyczących Nowej Soli oraz Wężysk i Chlebowa jest planowane na grudzień tego roku, a dla Słubic – w czerwcu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00