KULTURA:LUBUSKIE:

Nauka na statku? Czemu nie! W Cigacicach możesz stać się filmowcem

Z czym kojarzy się rejs i kino? Na pewno z kultowym filmem Marka Piwowskiego. Osoby zorientowane w lokalnej kulturze powiedzą też, że z… Odrą i Cigacicami. W tamtejszej przystani rozpocznie się niedługo siódma edycja projektu „Laboratorium Rejs”. To kilkudniowe warsztaty dla początkujących filmowców.

W tym roku instruktorzy i uczestnicy warsztatów poza Cigacicami odwiedzą Kostrzyn nad Odrą i Bytom Odrzański. Po zajęciach z obsługi sprzętu, ustawiania kadrów czy montażu w każdej miejscowości powstaną 3 etiudy dokumentalne.

Fajnie jest zacząć od filmu dokumentalnego, dlatego że nie potrzebuje on aktora, scenografii. Często jest tak, że jak zaczynamy swoją przygodę z filmem, zaczynamy od tworzenia filmów fabularnych, a to nie jest proste. Warto zacząć od filmu dokumentalnego. Uczymy się na początek czujnej, wrażliwej obserwacji. Czerpiemy z rzeczywistości, która nas otacza i stwarzamy z tego dzieło sztuki. Zazwyczaj namawiamy warsztatowiczów, żeby brali tematy, które są blisko nich. Bo żeby stworzyć fajny film dokumentalny, trzeba mieć już sprawdzonego bohatera. A najlepszy jest członek rodziny, ktoś bliski.Szymon Mizera, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA

Taka praca nad filmem ma wiele innych zalet. Ujęcia wychodzą bardziej naturalnie, nie wyglądają na reżyserowane, twórca przełamuje barierę z bohaterem, a końcowe dzieło jest ciekawą rodzinną pamiątką.

Na przykład pierwsze nasze filmy, które powstawały pięć, sześć, siedem lat temu, już zaczynają łapać wartość sentymentalną i robią się szlachetne. Jednak to dzieło, jak jest skończone, jest z tymi warsztatowiczami i będzie z nimi do końca. Warto więc się pochylić i stworzyć coś takiego, chociaż praca podczas warsztatów jest bardzo intensywna. To są właściwie cztery bite dni, od rana do wieczora.Szymon Mizera

Warsztaty filmowe z cyklu „Laboratorium Rejs” rozpoczną się w Cigacicach 19 czerwca. Będą im towarzyszyć również projekcje filmowe pod hasłem „Kino nad rzeką” – pokazy profesjonalnych produkcji dokumentalnych.

Zapisy na warsztaty – na stronie projektu. Zajęcia są bezpłatne.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X