LUBUSKIE:

Miliony na lubuską kulturę. Kluczowe inwestycje? Dwa teatry, skansen i filharmonia

Zarząd województwa przyspiesza prace związane z inwestycjami w kulturę. Ogłosi przetargi na cztery zadania: dwa w Zielonej Górze i dwa w Gorzowie Wielkopolskim. Będą one realizowane w trybie przetargu warunkowego.

Przetarg warunkowy oznacza to, że jeżeli pojawią się – mam nadzieję, że nie – jakieś komplikacje związane z ostatecznym zatwierdzeniem listy projektów kluczowych i możemy utracić dofinansowanie, to zawsze można taki przetarg unieważnić. W mojej ocenie nie ma takiego zagrożenia. Zabezpieczyliśmy środki na realizację listy w Regionalnym Programie Operacyjnym, jak również zabezpieczyliśmy wkłady własne do tych projektów z budżetu samorządu województwa.Elżbieta Polak

Inwestycje dotyczą czterech instytucji kultury w regionie: Muzeum Lubuskiego i Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze oraz Filharmonii Zielonogórskiej.

Problemem Filharmonii Zielonogórskiej jest mało przestronne wejście do budynku, wąskie korytarze i mało miejsca w szatni. Obiekt nie jest również dostosowany do wymogów najnowszych przepisów przeciwpożarowych. Dzięki modernizacji ma się poprawić komfort i bezpieczeństwo widzów oraz muzyków.

Główny nacisk kładziemy na poszerzenie wejścia do budynku, rozbudowę szatni, poszerzenie korytarzy. Na sali koncertowej chcemy wybudować podnośnik do instrumentów, który był zaprojektowany pierwotnie w 2004 roku. Zabrakło nam wtedy pieniędzy. Nowa sala nie ma zaplecza na instrumenty. Podnośnik umożliwi nam, aby instrumenty zjechały do magazynu, który jest już przygotowany. Zresztą miejsce na podnośnik też jest, trzeba go tylko zamontować.Jolanta Kiciak, wicedyrektor Filharmonii Zielonogórskiej

Poza tym w budynku powstanie nowy kącik dla widzów, gdzie w przerwie koncertu będzie można wypić kawę. Koszt inwestycji brutto to 4 miliony 300 tysięcy złotych ze środków Unii Europejskiej.

Niemal trzy razy więcej wynosi koszt rewitalizacji Lubuskiego Teatru. 12 milionów 217 tysięcy złotych brutto trafi przede wszystkim na – jak ujął to dyrektor Robert Czechowski – ukłon w stronę dzieci.

Jesteśmy jednym z nielicznych, a być może jedynym województwem, w którym nie ma profesjonalnej sceny dla dzieci. Teatr w Gorzowie i nasz realizuje średnio 1,5 premiery dziecięcej. Zainteresowanie spektaklami dziecięcymi jest na poziomie 6-8 premier w skali roku. Projekt składa się z dwóch integralnych części. Pierwsza jest miejska, to budowa Placu Teatralnego, która już ruszyła.Robert Czechowski

Plac będzie wybrukowany, stanie na nim fontanna i parking na 100 miejsc. Drugi z elementów to wspomniana scena dla dzieci. Ministerstwo Kultury zapewniło już, że będzie dofinansowywać działanie tego obiektu. Wystarczy nam pół miliona złotych w skali roku. Myślę, że z perspektywy ministerstwa nie jest to kosmiczna kwota, a dla naszych dzieci byłoby wspaniale – dodaje dyrektor teatru.

Trzecim miejscem kluczowym dla województwa jest Zagroda Młyńska w Bogdańcu – jednostka Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. W skansenie zamknięto znaczną część ekspozycji. Inspektor nadzoru budowlanego wykazał, że zagraża ona bezpieczeństwu zwiedzających.

Celem naszej inwestycji jest uratowanie kompleksu przed całkowitą degradacją, odtworzenie tego miejsca wiernie – tak, jak wyglądało blisko 200 lat temu. Wraz z kołem młyńskim, które będzie służyć jako atrakcja turystyczna. Całość oszacowana została na 7 milionów, z czego blisko 6 chcemy pozyskać ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mamy pozwolenie na budowę, jesteśmy gotowi do tego, by ogłaszać przetargi.Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim

Rewitalizację przejdzie również teren wokół gorzowskiego teatru. Będzie obejmowała modernizację sceny głównej i całej zewnętrznej infrastruktury oraz wyposażenie. Całkowita wartość tego projektu to 9 milionów 687 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 7 milionów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00