LUBUSKIE:WAŻNE

Marcin Jabłoński marszałkiem województwa lubuskiego

Marcin Jabłoński, dotychczasowy członek zarządu województwa lubuskiego zastąpi na stanowisku marszałka Elżbietę Annę Polak, która stała na czele urzędu marszałkowskiego od 2010 roku. Złożyła jednak rezygnację ze względu na start w wyborach parlamentarnych.

Polak podczas sesji w taki oto sposób argumentowała swoją decyzję:

Postanowiłam złożyć rezygnację, bo cztery osoby z zarządu kandydują. 16 października wciąż nie będziemy znali wyników wyborów. Członkowie zarządu, którzy podjęli decyzję o kandydowaniu,  zgodnie z opinią prawną muszą się powstrzymać od podejmowania decyzji i wykonywania swoich funkcji. Nie wiadomo, kiedy zostaną ogłoszone wyniki. W poczuciu odpowiedzialności nie ma  żadnych wątpliwości: powinniśmy dokonać wybory marszałka. 

Za wyborem Jabłońskiego głosowało 19 radnych sejmiku, przeciwko było trzech radnych. Nikt z radnych nie wstrzymał się od głosu. Jakie były pierwsze słowa nowego marszałka?

Chciałem Państwa zapewnić, że śmiertelnie poważnie traktuje powierzenie mi tej funkcji. Zrobię wszystko, by wykorzystać wszystkie moje możliwości, by działać na rzecz regionu z dobrą współpracą zarządu, sejmiku i przedstawicielami całej administracji. 

Dodajmy, że Jabłoński w przeszłości był już marszałkiem województwa lubuskiego w latach 2008-2010.

Po wybraniu marszałka głosowano nad zarządem województwa. Nową osobą jest Grzegorz Potęga, który został członkiem zarządu właśnie w miejsce Jabłońskiego. Wicemarszałkowie: Stanisław Tomczyszyn i Łukasz Porycki, a także dotychczasowy członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak pozostali bez zmian.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00