LUBUSKIE:

Lubuskie samorządy stracą przez koronawirusa. Zrzeszenie gmin prosi o pomoc

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego apeluje o wsparcie do premiera Mateusza Morawieckiego. Samorządowcy przygotowali pismo, w którym wskazują, jakie mają problemy w związku ze stanem epidemii w Polsce. Chodzi głównie o finanse gmin.

Teraz samorządy są obciążone kosztami zwalczania koronawirusa i ochrony przed nim. – Ale musimy brać pod uwagę także to, co będzie się działo po pandemii – podkreśla Marek Cebula, prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

W gminach trzeba będzie dalej realizować uchwały budżetowe, które najprawdopodobniej będą miały potężne straty po stronie dochodowej. A co się z tym wiąże – też po stronie wydatkowej. To oznacza, że bez rekompensaty w pewnych obszarach, ze strony rządowej, będą musiały odbywać się drastyczne cięcia. Nie chodzi tylko o obszary związane z kulturą i sportem. Pamiętajmy, że dzisiaj największe wydatki w samorządach to opieka społeczna i oświata.

Zrzeszenie gmin oczekuje więc zapewnienia od rządu, że kryzys nie wpłynie na zmniejszenie funduszy dla samorządów, np. subwencji oświatowej. Liczy również na rekompensatę za dochody utracone z powodu zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Marek Cebula przypomina także, że już wcześniej gminy miały problem z równowagą w dochodach i wydatkach. Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację.

Nasze wydatki bieżące nie mogą przekraczać dochodów bieżących. Zachwianie tej relacji wynikało ze zwiększonych kosztów utrzymania, związanych chociażby ze wzrostem cen energii i usług, ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia. Nadwyżka budżetowa, która jeszcze w 2019 roku występowała, w 2020 roku praktycznie została całkowicie skonsumowana. I nagle pojawia się pandemia koronawirusa, która wymusza na nas dodatkowe wydatki bieżące, które całkowicie nie pozwolą nam dochować tego wskaźnika związanego z dochodami i wydatkami bieżącymi.

Prezes ZGWL dodał, że samorządowcy nie są w stanie oszacować, jak bardzo uszczuplone będą wpływy do budżetu. Oczekują więc spotkania z premierem. – Trzeba usiąść do stołu i merytorycznie na ten temat rozmawiać. Być może zawiesić stosowanie pewnych wskaźników czy ustaw – mówi Marek Cebula.

Pismo zrzeszenia gmin w sprawie pomocy samorządom trafiło również do wojewody lubuskiego, marszałek województwa oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Poniżej publikujemy dokument ZGWL skierowany do premiera.

Download (PDF, 2.22MB)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00