LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Lubuskie przyjmie pomoc z zachodu? Chodzi o walkę z koronawirusem

– Chcemy przyjąć pomoc od każdego, kto ją oferuje. Sytuacja jest wyjątkowa i nie mogę mieć tutaj focha – mówiła dziś w programie Region Południe marszałek Elżbieta Polak. Czy województwo lubuskie przyjmie pomoc z Niemiec?

M.in. o to w audycji pytał lubuską marszałek Maciej Noskowicz. – Niemcy sobie lepiej radzą z pandemią – zauważyła Elżbieta Polak. Zaznaczyła też, że współpraca z Brandenburgią trwa od lat.

Nie uważam, że to są jakieś nadzwyczajne sytuacje, gdy wieloletni przyjaciele, partnerzy, bo nasze umowy mają ponad 20 lat, współpracujemy ze sobą przy bardzo ważnych różnych projektach, a gdy sytuacja jest dramatyczna, powinniśmy się wspierać. Pamiętam, gdy wiosną była pierwsza fala pandemii, to wtedy najszybciej przyszła pomoc od naszych przyjaciół, jeszcze zanim udało się kupić środki ochrony osobistej w Chinach.

Elżbieta Polak w Radiu Index mówiła też, o jakie produkty zabiegał samorząd województwa.

Wystąpiliśmy o trzy produkty – o lek Remdesivir, butle z tlenem i testy kasetkowe. Wskazano nam możliwości pomocy, w tym właśnie zakresie. To jest w tej chwili największy problem. 

Marszałek zaznaczyła, że są to produkty dostępne na rynku niemieckim, których nie można dostać w naszym kraju. Cała rozmowa nie tylko na temat współpracy z zachodnimi sąsiadami na portalu wZielonej.pl. Program Region Południe w poniedziałki o 12:30.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00