LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:

Literackie Noble przyznane. Olga Tokarczuk jedną z laureatek!

Trwa tydzień, w którym poznajemy laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Dziś przyszła kolej na literaturę. Wśród nagrodzonych znalazła się Polka i Lubuszanka – Olga Tokarczuk.

Pisarka otrzymała literackiego Nobla za rok 2018. To pierwsze od 23 lat takie wyróżnienie dla autora z naszego kraju. Przyznano je za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa. Z wykształcenia jest psychologiem. Literacko debiutowała w 1979 roku w piśmie „Na przełaj”. Jest autorką powieści „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Księgi Jakubowe” czy eseju „Lalka i perła” – osobistej interpretacji „Lalki” Bolesława Prusa. Za swój dorobek otrzymała m.in. Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike i Nagrodę Bookera.

Pisarka jest piątą polską laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Poza nią to wyróżnienie zdobyli: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

Drugiego literackiego Nobla, za rok 2019, przyznano Austriakowi Peterowi Handke za „wypływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00