LUBUSKIE:

Kultura wychodzi z cienia epidemii. Samorząd rozdzielił dotacje na inwestycje

Ponad 4 miliony złotych do podziału z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymały lubuskie instytucje kultury. Samorządowcy podpisali z dyrektorami placówek umowy na dodatkowe dofinansowania. Z dotacji zrealizowany będzie remont budynków Filharmonii Zielonogórskiej, gorzowskiego teatru im. Juliusza Osterwy i Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu.

Choć w trakcie epidemii fundusze trafiają głównie na ochronę zdrowia, a kultura funkcjonuje w ograniczonym zakresie, nie została zupełnie bez wsparcia – przekonywał Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Oprócz podejmowania działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii (łącznie te nakłady wyniosły już ponad 100 milionów złotych), nie traciliśmy z pola widzenia instytucji kultury. Udało nam się wygospodarować kilkumilionową kwotę, którą można było przeznaczyć na wsparcie realizowanych projektów. To ponad 4 miliony złotych, jeśli chodzi o te trzy jednostki. Tymi środkami chcemy wesprzeć budżet każdej z nich, z nadzieją, że w krótkim czasie wszystkie te jednostki wrócą do normalnej pracy, że na fotelach zagoszczą widzowie czy miłośnicy muzyki.

Milion 300 tysięcy złotych otrzymała Filharmonia Zielonogórska. Obecnie jej budynek jest modernizowany. Po zakończeniu prac melomanom zostanie udostępniony m.in. większy hol.

Wydawało mi się w zeszłym roku, że nagle wszystkie instytucje kultury w jednym czasie zaczęły dostawać dodatkowe środki na działalność, na inwestycje. Jest to jedyny moment, gdzie właściwie wszystkie instytucje robią coś ku nowemu. To wielka niespodzianka ze strony zarządu, że pomaga nam i na pewno będzie pomagać, aby nasze realizacje były kontynuowane.

Do teatru w Gorzowie trafił milion 100 tysięcy złotych, a Zagroda Młyńska w Bogdańcu zyskała milion 600 tysięcy złotych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00