KSIĄŻKA:LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Kryminały, biografie, a może książki historyczne – co czytają zielonogórzanie?

Dziś święto wszystkich czytelników. 9 sierpnia przypada bowiem Dzień Miłośników Książek. Tego dnia warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na samą pasję i benefity z niej płynące, ale i na stan czytelnictwa. Bo choć czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia pamięć i znacząco redukuje poziom stresu, to według ostatniego raportu Biblioteki Narodowej na temat czytelnictwa, jedynie 38% Polaków sięga po książki.

Według Anny Polus, wicedyrektor biblioteki Norwida w Zielonej Górze, nasza książnica wciąż ma swoich wiernych czytelników, którzy regularnie wypożyczają książki. Zmienia się jednak forma wypożyczeń, bo coraz częściej użytkownicy stawiają na formę elektroniczną.

Około 19 tysięcy osób to są regularni czytelnicy, którzy do nas przychodzą, są zrejestrowani i wypożyczają książki. Mogę powiedzieć, że czytelnicy bardzo często sięgają po biografie. W tej chwili na pewno dużym zainteresowaniem cieszy się informacja o Putinie i o Rosji, czyli tych książek aktualnych ludzie bardzo poszukują. Ale są też tacy, którzy książkę elektroniczną preferują ponad książkę papierową i w roku 2021 wypożyczyli ponad 23 tysiące tytułów.

Do wirtualnej rzeczywistości przeszły nie tylko książki, ale i dyskusje o nich. Przestrzenią dla nich może być Booksgram – czyli instagramowy profil poświęcony książkom. Dominika Kubiś – pomysłodawczyni i i administratorka konta poświęconego książkom – podkreśla, że Internet zrzesza różne osoby. Łączy je jednak wspólna pasja – czytanie.

Booksgram to taka naprawdę świetna przestrzeń na Instagramie, gdzie użytkownicy skupiają się przede wszystkim na książkach. Piszą ich recenzje, dodają inspirujące cytaty lub robia kreatywne zdjęcia. Booksgram na pewno popularyzuje czytelnictwo między innymi dlatego, że należą do niego również osoby, które nie maja swoich własnych kont o książkach, ale chcą być częścią tej społeczności, poznawać ciekawe książki, być może nawet zaczynać czytać od zera.

A kto woli o książkach porozmawiać na żywo, może dołączyć do Dyskusyjnych Klubów Książki. Znaleźć je można również w Zielonej Górze.  Klubowicze nie tylko omawiają wybrane tytuły, ale i regularnie biorą udział w spotkaniach autorskich z pisarzami.

Materiał przygotowały: Małgorzata Włodarczyk, Izabela Budakowska.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X