LUBUSKIE:

Krwawy Dzień Kobiet w Zielonej Górze!

Na 8 marca panowie powinni nie tylko pobiec do kwiaciarni, ale i utoczyć trochę krwi. Im więcej krwiodawców, tym lepiej. Przed Urzędem Marszałkowskim stanął bus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ankieta, krótkie badanie, a jeśli wszystko w porządku – można zasiąść na fotelu. Taką standardową procedurę przechodzą dziś osoby, które zamierzają oddać krew. Ponieważ jednak mamy 8 marca, dawcy otrzymują w pakiecie… tulipana i rajstopy.

sonda z uczestnikami akcji krwiodawczej

– Jeżeli chodzi o takie akcje, jest to świetna inicjatywa. Absolutnie popieram, urzędy powinny w ten sposób podkreślać Dzień Kobiet. Dzisiaj nie mogę oddać krwi z przyczyn zdrowotnych, ale trzymam kciuki za wszystkie osoby i gratuluję wszystkim, którzy się poświęcą.
– Oddaję krew regularnie od czterech albo pięciu lat. Uważam, że takie akcje są potrzebne i zapraszam panów, ale panie również. Myślę, że te dodatkowe profity nie są ważne, ale ważna jest idea.
– Krew oddaję po raz pierwszy. A prezent powędruje do żony Patrycji.

Krwi w regionie wciąż brakuje. Na szczęście braki można uzupełnić przy różnych okazjach. Marszałek Elżbieta Polak wspomniała już o następnych akcjach. Jedna z nich to krwawe derby Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego przed meczami żużlowców.

Zapowiadamy w tym roku lubuskie derby – w maju w Zielonej Górze, w czerwcu w Gorzowie albo odwrotnie. W każdym razie to świetne okazje, by przypomnieć o tym, jak ważna jest krew, dar życia. Będziemy również zapraszać mieszkańców naszego regionu na zbiórkę krwi podczas pikników zdrowia. A w tym roku organizujemy je nie tylko w Drzonkowie i Gorzowie Wielkopolskim, ale w każdym powiecie.Elżbieta Polak

Alina Świderska, ordynator Klinicznego Oddziału Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dodała, że warto znać wcześniej swoją grupę krwi. Każda osoba może wyrobić tzw. krewkartę, co jest oszczędnością czasu w momencie ratowania życia. Taki dokument można otrzymać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bądź we wszystkich laboratoriach.

Aby bezpiecznie przetoczyć biorcy krew, musimy mieć dwukrotnie oznaczoną grupę krwi. Każda osoba, która odpłatnie bądź nieodpłatnie – jeśli jest honorowym krwiodawcą – zrobi sobie taką kartę i przechowuje ją w swoim portfelu, a ulegnie wypadkowi czy będzie musiała z innego powodu skorzystać z przetoczenia krwi, nie traci cennych godzin.Alina Świderska

Przy okazji święta pań nie można też pominąć tematu zdrowia kobiet. Lubuszanki powinny pamiętać o regularnym badaniu krwi, wykonywaniu cytologii i mammografii – zależnie od wieku.

Akcja krwiodawcza z okazji Dnia Kobiet potrwa do godziny 14:00. Po oddaniu krwi można zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce Urzędu Marszałkowskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: