LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Kosiniak-Kamysz w Lubuskiem: „dokończę reformę samorządową”

W niedzielę będziemy decydować, kto na następne 5 lat zostanie głową państwa. Zbliżają się wybory prezydenckie. Na ostatniej prostej kampanii kandydaci odwiedzają jeszcze różne miejsca w kraju. Z wizytą do województwa lubuskiego przyjechał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obecny poseł i przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego deklaruje, że wspiera samorządy. Zawarł to w swoim programie wyborczym.

Co chcemy zrobić dla Polski samorządowej? Po pierwsze – oddać tyle władzy, ile to możliwe, stosując zasadę pomocniczości opisaną w preambule Konstytucji. Wszystkie decyzje, które są możliwe, powinny zapadać na poziomie gminnym. Chcę bardziej wzmocnić sołectwa i rady osiedli, żeby miały swoją podmiotowość prawną, żeby nie były tylko jednostkami pomocniczymi. To jest dokończenie reformy samorządowej. Jako prezydent Rzeczpospolitej dokończę reformę samorządową z 1990 roku. Druga sprawa to jest nowe źródło finansowania samorządów w Polsce. Przygotowaliśmy ustawę o dochodach samorządu i udziale podatku VAT w dochodach samorządu.

Na spotkaniu z kandydatem pojawili się lubuscy samorządowcy. Wyrażali nie tylko swoje poparcie, ale również zwracali uwagę na problemy, z jakimi obecnie muszą się mierzyć. A jest to np. Fundusz Dróg Samorządowych.

Przyjechałem tutaj dzisiaj z kryteriami Funduszu Dróg Samorządowych. Zabiegam u posłów o interwencję, żeby te kryteria się zmieniły. Jest siedem kryteriów, nie podoba mi się piąte, które jest bardzo uznaniowe. Myślę, że powinno być zmienione. Jako Kargowa zostaliśmy pominięci w ubiegłorocznych naborach. Cztery nasze projekty zostały w rezerwie, czyli nie zostały dofinansowane.

– Fundusz Dróg Samorządowych jest dzisiaj dzielony przez pryzmat legitymacji partyjnej, a nie potrzeb mieszkańców. Uważam, że powinien być dzielony w sposób rzetelny, bezstronny i przekazywany według potrzeb i kilometrów dróg – odpowiedział Kosiniak-Kamysz. Zadeklarował, że jako prezydent będzie zabiegał o tę zmianę.

W trakcie swojej wizyty w Lubuskiem kandydat na prezydenta odwiedził również Gorzów Wielkopolski.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00