LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Konwent Marszałków po raz drugi: na tapecie m.in. odnawialne źródła energii

Edukacja w dobie pandemii, zdrowie i ochrona środowiska będą głównymi tematami drugiego Konwentu Marszałków w województwie lubuskim. Przedstawiciele 16 samorządów spotkają się tym razem w Zielonej Górze. Oprócz debat z zaproszonymi gośćmi czekają ich atrakcje związane z naszym regionem.

Poprzednie obrady w Lubniewicach zakończyły się przyjęciem 14 stanowisk, m.in. w sprawie ochrony zdrowia i tarczy antykryzysowej. Marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak liczy na to, że kolejny konwent będzie równie owocny.

Widać, że udaje się uzyskać porozumienie i kompromis, pomimo tego, że politycznie jesteśmy podzieleni na połowę. Jednak ten konsensus na poziomie samorządowym jest możliwy do uzyskania. Mam nadzieję, że również tak będzie w przyszłym tygodniu. Tym bardziej, że podejmujemy tematy bardzo trudne, również bardzo aktualne, które wymagają debaty, rozmowy i wyciągnięcia wniosków.

Jednym z punktów konwentu będzie kwestia ochrony środowiska i walki z kryzysem klimatycznym. Sposobem na to, jak ograniczyć zmiany klimatu, ma być inwestycja w odnawialne źródła energii.

Jesteśmy województwem, które ma deficyt energetyczny, to znaczy, że produkujemy mniej energii niż jej konsumujemy. Polityka energetyczna oparta o zieloną energię, odnawialne źródła energii, również o efektywność energetyczną, może nam pozwolić z jednej strony zabezpieczać potrzeby energetyczne naszego regionu, a z drugiej strony – dbać o środowisko. Dzisiaj mamy projekty związane z wymianą kotłów węglowych – to jest bodajże 9 milionów złotych. Mamy projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Wystąpi u nas boom na instalacje fotowoltaiczne, w samych inwestycjach.

Konwent Marszałków w Zielonej Górze odbędzie się między 23 a 25 września. Po obradach uczestnicy spotkania będą mieli okazję zwiedzić nową część Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zobaczą również Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00