LUBUSKIE:

“Kaziuki” zagoszczą w Ochli

Pamięć o tej tradycji przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się z Wileńszczyzny. Kaziuk to jarmark odpustowy odbywający się w Wilnie od 1636 roku odpustowy w dzień świętego Kazimierza.

Na jarmarku w Ochli będzie można znaleźć m.in. serca kaziukowe, obwarzanki, palmy wileńskie, pisanki, obrusy ręcznie haftowane, rzeźby, ceramikę użytkową i ozdobną, zabawki, biżuterię, produkty bednarskie, wyroby z wosku, z siana i drewna i wiele innych.

Podczas “Kaziuków” nie może także zabraknąć tradycyjnych wileńskich potraw. Smakosze będą mogli spróbować takich rarytasów jak bliny, rosół z kołdunami, szare kluchy, obwarzanki, chleb wileński. Organizatorzy zaplanowali także warsztaty zdobienia pisanek techniką batikową i układania palm wileńskich, przejazdy bryczką.

Wszystkie obiekty na terenie skansenu będą tego dnia udostępnione do zwiedzania. Wszystkim, którzy odwiedzą tego dnia Ochlę, towarzyszyć będzie muzyka ludowa w wykonaniu zespołów Perły sunsiadki, Kryniczeńka, Krajna, Drewno, Szli do wsi. Na akordeonie przygrywał będzie Grzegorz Więckowski. Tadeusz Zajdowicz umili czas wprawiając w ruch katarynkę z 1902 roku. Grupa Tęcza z Grzmiącej zaprezentuje taneczno-kabaretową parodię tekstów lwowskich kabareciarzy Szczepcia i Tońcia. Zielonogórski Teatr Rozrywki Trójkąt przedstawi zaś widowisko jarmarczne z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów.

Wstęp na to wydarzenie wynosi 6 zł.

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: