LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Czy województwo Lubuskie jest zagrożone? Porozmawiają o tym w Paradyżu

1 stycznia 2024 roku minie dokładnie 25 lat od reformy administracyjnej. W myśl tamtego podziału powstało województwo lubuskie, jedno z szesnastu regionów naszego kraju.

To właśnie w Paradyżu lubuscy parlamentarzyści dyskutowali przed laty na temat kształtu regionu. List trafił potem do ówczesnego premiera Jerzego Buzka.

I to Paradyż ma być miejscem przyszłotygodniowego spotkania lubuskich samorządowców. Obecność zapowiedzieli włodarze m.in. Gorzowa, Zielonej Góry i Nowej Soli. Spotkanie odbędzie się w kolejny czwartek, 7 grudnia.

To jest pierwszy raz, kiedy inicjatywę w jednym szeregu przedstawiają wszyscy lubuscy prezydenci. Nie chcemy patrzeć przez pryzmat podziałów, chcemy porozmawiać o tym, co zrobić, żeby wzmocnić województwo. Różne koncepcje się pojawiają.

A czy trzeba je wzmacniać? Czy włodarz Zielonej Góry obawia się, że województwo lubuskie mogłoby zniknąć z mapy Polski?

Niech pan wpisze w wyszukiwarce “12 województw” i zobaczy pan dziesiątki artykułów, które o tym mówią. Nowy podział nie zakłada województwa lubuskiego. Musimy się zastanowić nad tym, co zrobić, żeby wzmocnić nasz region.

Czy to spotkanie wyłącznie dla samorządowców? Kubicki zaprzecza, dodając, że zaproszenie wystosowano też do władz województwa.

Zapraszamy wszystkich, chcemy porozmawiać, pokazać i przedstawić. Myślę, że warto takie rzeczy robić. To nie jest przeciwko komuś. My chcemy pokazać nasz punkt widzenia.

“Nowe Porozumienie Paradyskie” – tak nazywa się spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 7 grudnia w zespole klasztornym w Gościkowie-Paradyżu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00