LUBUSKIE:

Ciężej o pracę

Dziewięć powiatów w naszym regionie odnotowało wzrost bezrobocia. Największy wzrost zanotowano w stolicach województwa. W Gorzowie Wlkp. o 186 osób i w Zielonej Górze o 140. O 131 osób bez pracy więcej ma powiat międzyrzecki, a strzelecko – drezdenecki o 109. W pięciu powiatach nastąpił spadek. Mniej bezrobotnych zanotowano w powiatach, które mają najwyższą stopę bezrobocia w województwie, czyli w krośnieńskim o 49 osób mniej i nowosolskim o 20 mniej.
 
W dalszym ciągu utrzymuje się bardzo wysoki „strumień” napływu i odpływu bezrobotnych. Napływ znacznej liczby bezrobotnych (około 11,3 tys.), powiatowe urzędy pracy tłumaczą m.in. zakończeniem prac sezonowych, powrotami do rejestru osób po zakończeniu aktywnych form oraz rejestracji wyłącznie w celu uzyskania dostępu do świadczeń zdrowotnych. Z kolei duża liczba wyrejestrowań (10,8 tys.) ma związek z aktywizacją bezrobotnych z Funduszu Pracy, głównie w ramach trzech form: prac społecznie użytecznych, staży i szkoleń oraz w ramach projektów EFS. Również znaczną część bezrobotnych wyrejestrowano z ewidencji z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy.
 
Powiatowe urzędy pracy podały,  że w październiku pracodawcy zgłosili  3,7 tys. ofert pracy. We wrześniu bieżącego roku było ich około 4,2 tys. i tyle samo w październiku 2008 r.

Autor: WUP

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00