LUBUSKIE:

Będzie monitoring suszy w regionie. Zainwestuje w niego samorząd

Znów o monitoringu, ale tym razem – suszy. Samorząd województwa zakupi 5 urządzeń, które sprawdzą skalę tej klęski żywiołowej w regionie. Zostaną one włączone do systemu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Takie są ustalenia po spotkaniu marszałek Elżbiety Polak z prezesem Lubuskiej Izby Rolniczej, Stanisławem Myśliwcem.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opracował aktualne informacje o zagrożeniu suszą dla wszystkich gmin w Polsce. Przykładowo, obecnie w Zielonej Górze na skutki suszy narażone są krzewy owocowe i warzywa strączkowe.

W całym województwie problem suszy dotyczy 4 tysięcy gospodarstw. Wnioski o odszkodowania wpłynęły już m.in. z gminy Otyń, Zabór i Kłodawa.

A jakie są szanse na to, że w najbliższym czasie sytuacja pogodowa się poprawi? Do dzisiejszego wieczora (9.08.) w Lubuskiem obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałami. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potem możemy się spodziewać zachmurzeń i burzy ze słabymi opadami deszczu, lokalnie gradu. Temperatura maksymalna – między 32 a 34 stopniami Celsjusza.

W piątek maksymalne temperatury spadną do 24, 26 stopni w ciągu dnia. W nocy także przewidywane są zachmurzenia i burze z deszczem lub gradem. Minimalną temperaturą będzie 17 stopni.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00