LUBUSKIE:

Będzie „100 miliardów plus” dla Polski z UE? Koalicja Europejska zamierza je pozyskać

Na co wydać dodatkowe 100 miliardów złotych z Unii? Działacze Koalicji Europejskiej, kandydaci w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wskazali, że priorytetem jest ochrona zdrowia. Zawarli to w swoim programie wyborczym.

Koalicja Europejska chce postarać się o fundusze po wejściu do europarlamentu. Dodatkowe środki z Unii mogą mieć znaczenie także dla szpitali w regionie – przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak, kandydatka do Parlamentu Europejskiego.

To jest miód na moje serce, że w końcu ochrona zdrowia jest jednym z priorytetów w programie Koalicji Europejskiej. Praktycznie te zadania, które Koalicja Europejska przyjęła do realizacji w nowej perspektywie i na których realizację zabiega o 100 miliardów złotych, my już robimy. Mam na myśli profilaktykę raka. W regionie lubuskim realizujemy 3 tysiące badań w zakresie raka jelita grubego. Kolejne, bardzo potrzebne badania są w zakresie nowotworu głowy i szyi.Elżbieta Anna Polak

Potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego w zakresie ochrony zdrowia wciąż są duże. Mówił o nich Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa w zielonogórskiej lecznicy.

Na pewno myślimy o oddziale intensywnej opieki medycznej. To jest niewątpliwie dla nas priorytet, oczywiście oprócz budowanego już Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Chcemy stworzyć – właściwie już mamy – kompleksową opiekę onkologiczną; mamy radioterapię, bunkier, trzy akceleratory, z czego dwa są wymienione, nowoczesne. Rozwijamy również chirurgię związaną z onkologią i ginekologię onkologiczną. Następna sprawa – na pewno chcemy rozwijać zabiegi wewnątrznaczyniowe. Jest to związane z neurochirurgią, również neurologią.Antoni Ciach

Zdrowie to nie jedyny punkt programu Koalicji Europejskiej. O pozostałych wspomniała Jolanta Fedak, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie lubuskim i także kandydatka do Parlamentu Europejskiego.

Wicepremier Schetyna i minister Kosiniak-Kamysz przedstawiali program zdrowotny, który ma kosztować 100 miliardów złotych. Ma być przeznaczony na trzy podstawowe rzeczy: na ochronę zdrowia, ale także na Narodowy Program Rozwoju Wsi i na edukację.Jolanta Fedak

Platforma Obywatelska oraz Polskie Stronnictwo Ludowe wchodzą w skład jednej z frakcji Parlamentu Europejskiego – Europejskiej Partii Ludowej. Polskę reprezentuje w niej 22 eurodeputowanych, w tym m.in. Jerzy Buzek, Dariusz Rosati i Jarosław Wałęsa.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: