LUBUSKIE:

46 milionów do rąk włodarzy na kanalizację, e-usługi i szkolnictwo

Rozwój usług informatycznych, gospodarka wodno-ściekowa i inwestycje w kształcenie zawodowe to cele, na jakie trafiły dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowy na realizację projektów odebrali samorządowcy z lubuskich miast i gmin.

Fundusze na wprowadzenie elektronicznych usług otrzymał Szpital im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach. Wartość projektu to 3 miliony złotych, z czego 2,4 miliona to dofinansowanie.

To bardzo ważny projekt dla szpitala w Słubicach. Tak się składa, że w 2011 roku pełniłem funkcję prezesa tego szpitala. Już wtedy przygotowywał się on do tego typu działań, trochę to trwało. Tym bardziej gratuluję i cieszę się, że pani prezes Krasowskiej-Marczyk udało się doprowadzić do szczęśliwego finału to przedsięwzięcie. Pozwoli ono doprowadzić do funkcjonowania szpitala zgodnie z obowiązującymi przepisami i uruchomić szereg funkcji użytecznych dla pacjentów, lekarzy i mieszkańców z naszego terenu.Marcin Jabłoński, starosta powiatu słubickiego

W obszarze gospodarki wodno-ściekowej dotacje uzyskało 11 projektów z regionu. Jeden z nich zrealizuje gmina Skąpe. Będzie to doprowadzenie kanalizacji do miejscowości Pałck i Radoszyn.

Oczywiście cieszymy się z tego przedsięwzięcia, z ponad 3 milionów złotych dofinansowania. W gminie Skąpe skanalizowaliśmy już 8 czy 9 miejscowości. W tej beczce miodu jest niestety mała łyżka dziegciu – szkoda, że tej inwestycji nie wykonaliśmy 2 lata wcześniej. Stało się tak, że do tej inwestycji musimy dołożyć dzisiaj co najmniej 3,5 miliona z własnych pieniędzy. Wcześniej mogliśmy za to skanalizować dwie albo trzy wsie. Wcześniej, czyli do 2014 roku, bo wtedy kanalizowaliśmy ostatnią wieś. Także ta siła nabywcza naszego pieniądza jest o połowę mniejsza, niż była wcześniej. Ale mimo wszystko cieszymy się.Zbigniew Woch, wójt gminy Skąpe

Pozostałe inwestycje to m.in. modernizacja bazy kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy i budowa kanalizacji w gminie Trzebiechów. W sumie dotacje z RPO otrzymało 12 projektów, które dotyczą województwa lubuskiego. Będą kosztować 46 milionów złotych.

Download (PDF, 1.65MB)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00