POLSKA I ŚWIAT:

Stop wirusowi grypy

Trzy miesiące po ogłoszeniu stanu pandemii nowy wirus A(H1N1) pozostaje główną odmianą grypy w skali świata. Większość zachorowań jak dotąd miała łagodny przebieg, wyrażane są jednak obawy przed pojawieniem się w nadchodzących miesiącach groźniejszej fali wirusa. Na rynek trafiają właśnie pierwsze szczepionki, jednak w krótszej perspektywie popyt wielokrotnie przekracza zdolności produkcyjne, a bariera kosztów może dla niektórych krajów okazać się nie do pokonania.

W unijnej strategii poruszono te kwestie, omówiono też ewentualne skutki gospodarcze w przypadku, gdyby epidemia przybrała groźniejszy obrót. Podkreślono również znaczenie bliskiej współpracy między rządami państw UE i przedstawiono szereg możliwości w zakresie wspólnych działań. W strategii nawołuje się zwłaszcza do obrania spójnego i przejrzystego stanowiska w sprawie szczepień i innych form zapobiegania zakażeniom.

Aby zapewnić monitorowanie postępów grypy A(H1N1) i koordynację działań na poziomie UE, utworzona przez Komisję Europejską jednostka ds. zarządzania systemem operacyjnym w nadzwyczajnych sytuacjach zagrożeń zdrowotnych utrzymuje całodobowy kontakt z państwami członkowskimi UE, Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), WHO oraz ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem.

Autor: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00