POLSKA I ŚWIAT:

Stop nieuczciwej sprzedaży w internecie!

W badaniu przeprowadzonym w maju br. przez krajowe organy wykonawcze, koordynowane przez Komisję Europejską wzięło udział 26 krajów członkowskich UE oraz Norwegia i Islandia. Kontrole objęły 369 stron internetowych sprzedających sześć najpopularniejszych w UE urządzeń elektronicznych – aparaty cyfrowe, telefony komórkowe, przenośne odtwarzacze muzyczne, odtwarzacze DVD, sprzęt komputerowy i konsole do gier.

Wśród stron internetowych znalazło się 200 największych portali sprzedających sprzęt elektroniczny oraz ponad 100 portali, które zostały wybrane z powodu skarg klientów.

Jak stwierdziła komisarz UE ds. ochrony konsumentów Meglena Kuneva, z ilości skarg otrzymywanych przez Europejskie Centra Konsumenckie wynika, że strony te są prawdziwym problemem dla konsumentów.

Odkryliśmy, że ponad połowa sprzedawców detalicznych sprzedających w internecie sprzęt elektroniczny wprowadza konsumentów w błąd. Problem ten ma ogólnoeuropejski zakres i takie też rozwiązanie należy znaleźć. W ciągu najbliższych miesięcy trzeba będzie wiele pracy, aby uzdrowić ten sektor, ale europejskim konsumentom się to należy – zapowiada komisarz Kuneva.

Wartość internetowej sprzedaży detalicznej sprzętu elektronicznego w Europie wynosi ok. 6,8 mld EUR (2007 r.). Prawie jeden na czterech konsumentów w UE, który kiedykolwiek dokonał zakupów przez Internet, nabył sprzęt elektroniczny (w tym aparat fotograficzny). Ponad jedna trzecia skarg z zakresu sprzedaży internetowej, które wpłynęły w 2007 r. do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich, dotyczyła zakupu urządzeń elektronicznych.

Autor: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00