POLSKA I ŚWIAT:

Skarb księcia Pücklera – park w Branitz – zachwyci muzyką i teatrem

Zachęcaliśmy do rowerowych wojaży, odkrywania nowych smaków i ludowych tradycji. To jedynie część tego, co proponują nam sąsiedzi zza zachodniej granicy. Miasto partnerskie Zielonej Góry, niemieckie Cottbus, zaprasza również do zwiedzania pałacu i parku w pobliskim Branitz.

Kompleks pałacowo-parkowy był niegdyś rezydencją księcia Hermanna Pücklera, bez reszty oddanego ogrodnictwu. O jego uwielbieniu dla natury świadczy też utworzenie dwóch innych terenów zielonych: Babelsberg w Poczdamie i Parku Mużakowskiego na pograniczu Polski i Niemiec. Oba są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O miejsce wśród najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie stara się również park w Branitz. Zachwyca roślinnością zaprojektowaną w stylu angielskim, pagórkami i kanałami.

Park w Branitz był trzecim parkiem księcia Pücklera. Można powiedzieć, że to zwieńczenie całego jego życia. W tym parku, dokładnie w piramidzie na wodzie, został pochowany. Książę przekształcił łużyckie piaski w wyjątkowy raj na ziemi. Wszystko stworzył pracą ludzkich rąk, oczywiście samemu decydując, jak ten park ma wyglądać.Jolanta Imbierska, koordynatorka Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Cottbus

Na terenie parku w Branitz odbywa się wiele imprez. W maju był to festiwal ogrodniczy, podczas którego zwiedzający mogli kupić odmiany roślin, które podobałyby się księciu Pücklerowi. W ostatnią niedzielę sierpnia park będzie zaś gościł miłośników opery, teatru i tańca.

Park stanie się olbrzymią sceną dla Teatru Państwowego w Cottbus. Na mniejszych scenach pojawią się wycinki sztuk teatralnych, które będą zaprezentowane w sezonie artystycznym 2018/2019. Zwieńczeniem pokazu będzie koncert orkiestry symfonicznej teatru na tarasie pałacu księcia Pücklera w Branitz.Jolanta Imbierska

Pokazy teatralne odbędą się 26 sierpnia między 15:00 a 17:00. Później scenę przejmie orkiestra symfoniczna.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00