POLSKA I ŚWIAT:

Nagroda Kościelskich 2009 przyznana!

Laureat jest poetą, redaktorem pisma literackiego "Topos", gdańszczaninem. 30-letni Tadeusz Dąbrowski to wielka nadzieja polskiej poezji, jest autorem kilku zauważonych tomików – między innymi "E-mail" z 2000 roku czy "Te Deum" z 2005-ego. Artysta pisze też eseje oraz zajmuje się krytyką literacką. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z festiwalem literackim "Wielkie Nocne Czytanie", odbędzie się 10 października 2009 w Krakowie.
 
Krótka historia nagrody Kościelskich
 
Nagroda Kościelskich jest najstarszą niezależną polską nagrodą literacką. Przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Powstała ona na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji. Laureatów wybiera Jury, powoływane przez Radę Fundacji.
 
Nagrodę otrzymało ponad 120 osób, m.in.: Sławomir Mrożek, Tadeusz Konwicki, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Edward Stachura, Paweł Huelle, Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło. Do 1989 r. nagrody wręczane były w Szwajcarii, później w Polsce.

Autor: wyborcza.pl / zredagowała: Karolina Bibik

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00