ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Matura z języka obcego

Jednym z obowiązkowych przedmiotów na egzaminie oprócz języka polskiego i matematyki dojrzałości jest język obcy nowożytny. Maturzyści mają do wyboru język angielski, niemiecki, rosyjski, włoski, francuski, hiszpański. Większość uczniów wybiera język angielski.

Maturę z języka obcego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Wielu maturzystów obawia się egzaminu z tego przedmiotu. Słownictwo, gramatyka, rozumienie tekstu czytanego i słuchanego, umiejętność swobodnego wyrażania się w obcym języku, pisanie własnego tekstu – to wszystko wielu uczniom przysparza sporo problemów.

Jak się przygotować do matury z języka angielskiego?

Przede wszystkim warto zainwestować w dobre repetytorium maturalne. Wybór repetytorium zależy od poziomu języka zadawanego na maturze. Dużą popularnością wśród maturzystów wybierających język angielski na poziomie podstawowym cieszy się repetytorium maturalne longman.

Zawiera wszystkie najważniejsze wiadomości ujęte w kompleksowy sposób, praktyczne ćwiczenia i zadania sprawdzające stopień opanowanego materiału, a także płytę mp3 z tekstami do słuchania.

W przygotowaniach do matury bardzo ważna jest systematyczna nauka. Warto każdego dnia poświęcać czas na regularne powtórki. Im częściej powtarzamy materiał, tym lepiej zapamiętujemy wiedzę. Powtarzajmy słówka, gramatykę, utarte zwroty, związki frazeologiczne, sformułowania. Sprawdzonym sposobem na przyswojenie trudniejszych słówek i zwrotów jest wypisanie ich na kartce i powieszenie kartki w widocznym miejscu, np. nad biurkiem czy nad łóżkiem.

Należy też rozwiązywać jak najwięcej testów i arkuszy maturalnych. Słuchajmy nagrań w języku angielskim, oglądajmy filmy bez napisów i bez lektora. Słuchajmy zagranicznej muzyki, czytajmy książki i prasę w języku angielskim. W ten sposób oswoimy się z językiem, sprawdzimy poziom jego znajomości.

Przygotowania do egzaminu dojrzałości warto zacząć jak najwcześniej, nawet rok przed maturą. Będziemy mieć czas na nadrobienie ewentualnych braków. Jeżeli są one zbyt duże, warto pomyśleć o korepetycjach czy kursach przygotowujących do matury organizowanych w szkołach językowych.

Jeżeli dobrze przygotujemy się do matury, ograniczymy poziom stresu zarówno przed egzaminem, jak i w trakcie egzaminu. Im więcej testów maturalnych rozwiążemy, tym pewniej będziemy czuć się na egzaminie.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: