POLSKA I ŚWIAT:

Kto ukradł hasła polskich internautów

Firmie Kaspersky Lab udało się rozszyfrować, co było powodem wycieku haseł i loginów tysięcy polskich onternautów. Cala sytuacja zaczęła się od publikacji na jednym z forów strony umieszczonej za granicą, na której dostępne były loginy i hasła wielu użytkowników serwisów, między innymi Allegro.pl, Nasza-Klasa.pl, Kurnik.pl, Orange.pl, Gramy.pl i wielu innych.

 Kolejny wyciek danych w polskim internecie

O tysiącach loginów i haseł polskich internautów udostępnionych na jednym z forów poświęconych bezpieczeństwu IT poinformował serwis Niebezpiecznik.pl.

Zacznijmy jednak od kwestii formalnych. Nie jest to wyciek, gdyż za takowy odpowiadałaby strona/portal gdzie zarejestrowani są użytkownicy. Jest to zwyczajna kradzież danych przy pomocy złośliwego oprogramowania, które instalując się na komputerze ofiary zbiera o nim pewne informacje – w tym przypadku, przechwytuje loginy i hasła do popularnych w Polsce serwisów.

– Niezależnie od tego, jak nazwiemy ten przypadek, problem jest poważny – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. – Zadając bowiem odpowiednie zapytanie w Google, można odszukać wymienioną stronę i uzyskać dostęp do kont osób, które padły ofiarą złośliwego oprogramowania – dodał.
 

Najgroźniejsze "polskie" wirusy

Kaspersky Lab opublikował październikowy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski.

Chociaż istnieje wiele aplikacji wykradających hasła, to za infekcję odpowiada najprawdopodobniej Trojan-PSW.Win32.Dybalom.aon lub Trojan-PSW.Win32.Dybalom.aoo. Obydwa należą jednak do tej samej grupy szkodników Trojan-PSW.Win32.Dybalom, a ich działanie jest zbliżone. Polega ono na rejestrowaniu aktywności użytkownika (m.in. przechwytywanie wszystkiego, co użytkownik wprowadza za pomocą klawiatury, głównie haseł). Program dodaje odpowiedni wpis do rejestru, dzięki czemu uruchamia się przy każdym starcie komputera. Większość programów antywirusowych posiada w swoich sygnaturach tego trojana (czasami może on występować pod inną nazwą). Osobom niekorzystającym z żadnej aplikacji zabezpieczającej zalecamy jak najszybszą instalację takiego programu i przeskanowanie całego dysku twardego.

W uniknięciu infekcji komputera i kradzieży haseł pomoże:

– Uaktualniony program antywirusowy,

– Regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania,

– Skanowanie każdego nośnika zewnętrznego (dysk twardy, pendrive itp.) w momencie podłączania do komputera.

– Systematyczne zmienianie haseł do serwisów,

– Korzystanie z różnych haseł (najlepiej, aby hasło było inne dla każdego serwisu).

 

Autor: źródło informacji: INTERIA.PL/informacje prasowe

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00