POLSKA I ŚWIAT:

Jedz zdrowo, żeby być w formie!

Kampanii na rzecz zdrowego odżywiania przyświeca proste przesłanie: "Jedz, pij i ruszaj się!" Pod tym hasłem przez osiem tygodni w szkołach w Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Estonii, na Litwie i w Polsce prezentowane będą objazdowe przedstawienia, które poprzez zabawę mają zachęcać młodych Europejczyków do stosowania w codziennym życiu prostej zasady: odżywiaj się zdrowo, bo fajnie jest być w formie.

Objazdowe przedstawienia mają odwiedzać po dwie szkoły dziennie – organizatorzy szacują, że w ten sposób dotrą do około 18 tysięcy uczniów w 180 placówkach. Do współpracy zaproszono znakomitą belgijską tenisistkę Justine Henin i ośmioletniego pływaka, zdobywcę rekordu Guinnesa, Rosolino Cannio.

Równolegle na unijnej stronie internetowej kampanii "Smakowita mieszanka" toczyć się będzie ośmiotygodniowa, interaktywna gra w poszukiwanie skarbu. Dzieci w wieku od 8 do 15 lat mogą w niej konkurować o nagrody w postaci sprzętu sportowego.

Kampania na rzecz zdrowego odżywiania w całości finansowana jest z budżetu rolnego UE i będzie prowadzona równolegle z unijnymi programami "Owoce w szkole" i "Mleko w szkole", których celem jest upowszechnianie właściwych nawyków żywieniowych.

– Wystarczy się rozejrzeć, by dostrzec nagminny problem nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Wniosek jest jasny: trzeba natychmiast coś z tym zrobić – alarmuje komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel. Jej zdaniem, nową wartością kampanii jest hasło "Jedz, pij i ruszaj się!", które niesie do szkół przesłanie, że ważne jest, aby mieć dobrą kondycję.

Komisarz ds. zdrowia Androulla Vassiliou dodaje, że inicjatywa ta wpisuje się w szersze starania na rzecz zwalczania otyłości wśród dzieci w ramach unijnej strategii odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowia.

Z niedawnego sondażu Eurobarometru wynika, że trzy czwarte respondentów „całkowicie zgadza się” z twierdzeniem, iż obecnie jest więcej dzieci z nadwagą niż pięć lat temu. Potwierdzają to liczby – w skali całej UE na nadwagę cierpi około 22 milionów dzieci, z czego 5 milionów dotkniętych jest otyłością.

Autor: Źródło: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00