POLSKA I ŚWIAT:

Irlandia powiedziała TAK

– Mam nadzieję, że procedura zatwierdzania traktatu z Lizbony w Polsce i Czechach zakończy się tak szybko jak to tylko możliwe – mówił Barroso o krajach, w których proces ratyfikacji dokumentu jeszcze się nie zakończył. Przypomniał, że jest to potrzebne w interesie całej Wspólnoty. Także dlatego, że wkrótce kończy się mandat obecnej Komisji Europejskiej, a nowa ma być wybrana już zgodnie z zapisami traktatu z Lizbony.

Barroso dodał, że wynik na "tak" traktuje jako wyraz zaufania Irlandczyków do Unii Europejskiej i przekonanie, że UE może odegrać aktywną rolę w przezwyciężeniu obecnego kryzysu gospodarczego.

Barroso przypomniał, że kampania przedreferendalna była bardzo intensywna i miał okazję przekonać się o tym na własne oczy, w czasie wizyty w Limerick, 12 września. – Byłem pod wrażeniem nie samej kampanii prowadzonej przez partie polityczne, ale w szczególności, kampanii prowadzonej przez organizacje pozarządowe – podkreślał Barroso.

Margot Wallström, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. komunikacji społecznej zapowiedziała,że Komisja Europejska przeprowadzi wkrótce badanie opinii publicznej Eurobarometr w Irlandii, żeby dowiedzieć się więcej na temat głosowania: jak się rozkładały głosy, co przesądziło, że wygrały głosy na "tak" i jakie były największe obawy tych osób, które głosowały na "nie". Komisarz Wallström także pogratulowała Irlandczykom wyników referendum.

O tym, że wyniki referendum wskazują na zwycięstwo zwolenników traktatu mówił w sobotnie przedpołudnie Micheal Martin, irlandzki minister spraw zagranicznych. – To będzie głosowanie na "tak" – mówił Martin.

Irlandia jest obecnie jedynym spośród 27 państw Wspólnoty, które musi organizować plebiscyt w sprawie traktatu reformującego Unię Europejską. 16 miesięcy temu 13 czerwca 2008 r. 53,4 proc. uprawnionych do głosowania Irlandczyków powiedziało mu "NIE".

Autor: Źródło: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00