POLSKA I ŚWIAT:

ELA wie, co studiować

Czy po historii sztuki naprawdę nie ma pracy? Ile zarabia absolwent informatyki i dlaczego nie należy się śmiać z socjologów? Odpowiedzi zna system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) stworzony przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studenci, licealiści i ich rodzice mogą przekonać się, co opłaca się studiować, żeby potem dobrze zarabiać. Wystarczy wejść na stronę www.ela.nauka.gov.pl

#ELA jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Gromadzi dane o ekonomicznych losach niemal 750 tys. absolwentów polskich szkół wyższych, żeby ustalić – ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy lub ilu wśród nich jest bezrobotnych.

#ELA prezentuje twarde dane, ale w sposób przystępny i rzeczowy. Pokazuje nie tylko wysokość pensji, która co miesiąc wpływa na konto młodego pracownika, ale odnosi też jego zarobki do sytuacji na rynku pracy tam, gdzie absolwent mieszka. Dzięki temu można faktycznie stwierdzić, jak mu się wiedzie i jaki poziom życia osiągnął.

Przy okazji #ELA obala także kilka mitów na temat tego, co warto studiować.

W inauguracji nowej odsłony towarzyszył humanoidalny robot Weegree One.

 Zdjęcia: Facebook / Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00