POLSKA I ŚWIAT:

Czym jest coaching? [LEVEL UP odc2]

Od wielu lat wspieram moich klientów i jestem dumny kiedy realizują postawione cele, dlatego odpowiem na to pytanie prowokując. Czy jest to wiedza magiczna objawiona tylko nielicznym i przekazywana w tajemny sposób? Może coaching to po prostu moda która niczego nie wnosi i zwyczajnie przeminie tak jak wiele przed i wiele po? Nic bardziej mylnego. Prawdziwi praktycy coachingu wspierają swoich klientów na całym świecie pracując dla osób prywatnych, grup, stowarzyszeń i organizacji, każdego dnia doceniając ich wysiłki w postawionych zadaniach.

Robert Dilts, mentor, i trener wielu pokoleń coachów pracujących dziś na rynku bardzo jasno definiuje, że w ogólnym ujęciu coaching jest procesem pomagania ludziom i zespołom w wykonywaniu zadań w możliwie najbardziej skuteczny sposób. Obejmuje on wydobywanie mocnych stron ludzi pomaganie w omijaniu wewnętrznych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia osobistej doskonałości oraz ułatwianie im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole. Proste prawda. Czym zatem coaching nie jest? To nie rozmowa przy kawie czy piwie. To zdecydowanie nie jest egzekwowanie założeń organizacji w której pracujesz a które szef próbuje wymusić na Tobie manipulacją. Zdecydowanie nie jest to również sytuacja w której dwie przypadkowe osoby rozmawiają bez celu.

Coaching jest procesem o jasno określonych założeniach a coach dzięki znanym sobie technikom wspiera klientów w samodzielnym osiąganiu celu. Dzięki pytaniom może pobudzić klienta do odkrywania nowych pokładów swoich mocnych stron. Coaching to droga którą podążam razem z moim klientem, ale staram się zwrócić jego uwagę na nowe, nieodgadnione piękno, którego już nie zaważa w rutynie codziennegodnia.

Jakie pytania zadaję? Jest to zawsze sprawa indywidualna i uzależniona od celu który stawia klient lub grupa. Moim zadaniem jest doświetlenie wszelkich aspektów sprawy ale to klient wie które są dla niego najważniejsze. Coach jest strażnikiem celu i podąża z klientem przez to jak jest, jak może być i co można zrobić lepiej, inaczej, w możliwie bardziej skuteczny sposób.

Zachęcam Cię teraz do postawienia sobie celu i zadania szczerze kilku pytań:

  • Co jest w twoim otoczeniu dobre, a co możesz zmienić na lepsze?
  • Jak zachowujesz się kiedy dążysz do zmiany?
  • Czym jest dla Ciebie zmiana?
  • Co umiesz, co wspiera cię w osiągnięciu Twojego celu?
  • Czego jeszcze nie umiesz ale wiesz, że może być Ci potrzebne?
  • Czy jest coś, co przeszkadza Ci w postawionym celu?
  • Jak możesz się tego pozbyć?
  • Co jest możliwe od razu, a co sprawia Ci trudność?
  • Co jest dla Ciebie ważne i po co to robisz?
  • Kim jesteś teraz a kim staniesz się kiedy osiągniesz cel?

 

Nie musisz być dyrektorem organizacji  aby korzystać ze współpracy z coachem.  Jak coaching może wspierać studentów? Oferuje pomoc w wyborze kierunku studiów, wspiera w określeniu mocnych stron i pomaga wyeliminować te słabe. Coaching to drogowskaz który możesz wykorzystać do określenia jaka praca tak naprawdę sprawi Ci przyjemność. Często boisz się robić to co dyktuje Ci serce i wybierasz głos rozsądku lub co gorsza starszego pokolenia które podpowiada, wybierz zawód z przyszłością. Zapominasz jak ważna jest pasja i, że to właśnie pasja sprawia, że pieniądze stają się tylko produktem ubocznym. Czy są cele lepsze i gorsze? Coach nie ocenia, coach towarzyszy, rozwija i wspiera.

Co rozwija coaching?

Wiesz już, że coaching jest procesem. Nie wiesz natomiast, że coaching nie jest dobry na wszystko. Może sprawdzać się każdej dziedzinie życia zawodowego i prywatnego pod warunkiem, że klient chce podążać do przodu i rozwijać swój własny potencjał. Bywa jednak, że z różnych względów klientowi brak podstawowej wiedzy i kompetencji w określonej dziedzinie. Coaching ma za zadanie czerpać z zasobów klienta, co zatem kiedy zasobów brak? To naturalne, nie jesteśmy wszechwiedni w każdej dziedzinie. Kiedy klientowi brakuje własnego paliwa, pole do popisu ma trener, mentor, nauczyciel. Innymi słowy taka osoba, która ma wiedze i potrafi ją przekazać.

Coaching nie pracuje również na osobach trzecich, bo nie Ty nie masz na nie wpływu. Masz natomiast wpływ na siebie i swój sposób postrzegania bodźców i reagowania na nie. Twoja wolność jest pomiędzy impulsem z otoczenia a rekcją na impuls. Coaching nie uczy wywierania negatywnego wpływu i nie pomaga osobom które chciałby ułożyć coś co wydarzyło się w przeszłości. Przeszłość jest domeną psychoterapii i psychologii. Coaching pomaga klientom w podejmowaniu samodzielnych decyzji, sprawia, że szefowie odszukują w sobie potencjał jak wspierać pracowników, odkrywają mocne strony. Zespoły które były skonfliktowane uczą się porozumiewania i dążenia do synergii.

Coaching ma za zadanie wspierać i pomagać. Dobrze zastosowany, w odpowiednim momencie i poprowadzony przez profesjonalistę ma ogromną siłę budowania. Coaching zawsze jest pozytywny. Jeśli nie jest, cóż to po prostu nie coaching.

Co zatem zrobić, kiedy do gabinetu coacha trafi osoba z bardzo poważnym celem z pogranicza psychologii czy psychoterapii? Takiej osobie należy pomóc kierując ją do odpowiedniego dla niej gabinetu, lub przynajmniej na taką drogę naprowadzić. Pozytywne będzie natomiast to, że nasz klient już szuka dla siebie rozwiązania.

Jak coaching działa w kontaktach interpersonalnych?

Każdy z nas dąży do bycia szczęśliwym, zadowolonym z życia, spełnionym i dumnym z siebie. W naszej naturze leży racjonalizowanie sobie różnych zachowań z którymi stykamy się w życiu oraz tych którymi jesteśmy autorami. Wtedy właśnie racjonalizacja, czyli tłumaczenie sobie dla czego postępujesz tak a nie inaczej –nie zawsze właściwie- ma szczególne miejsce w Twoim życiu. To tak naturalne, ponieważ i ja i Ty lubimy myśleć o sobie pozytywnie. Skoro wszystko jest tak pozytywne i dobre, to co w kontaktach z innymi ludźmi może dać nam coaching?

Wbrew temu co skutecznie starają się nam przekazać różne osoby w szczególnie trudnym dziś czasie należy pamiętać, że wszyscy jesteśmy równymi sobie ludźmi i mamy prawo a wręcz obowiązek myśleć samodzielnie. Ludzi możemy dzielić tylko w obrębie nauki i dla celów badań na różne grupy i typy, pod warunkiem, że ma to pozytywny wydźwięk. Ze względu na sposób zachowania i uczenia się na podstawie naszego postępowania możemy wyodrębnić dwa szczególnie wyraźne sposoby zachowania.

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu lub spotkał przynajmniej jedną osobę która zawsze jest poszkodowana przez los. Która cierpi z byle powodu, której nigdy nie wychodzi ze względu na obiektywne okoliczności. Taka osoba mówi o sobie, że mimo najlepszych chęci jakoś nie potrafi i myśli o sobie jak o ofierze okoliczności. Każdy jest też w stanie przywołać w pamięci postawy osób które mówią zrobiłem coś i poniosę tego konsekwencje bo było warto. Popełniłem błąd, ale naprawię go. Nigdy porażka, zawsze lekcja. To z całą pewnością osoba wewnątrz sterowna która myśli o sobie jak o sprawcy własnego życia.

Jak sądzisz która z wymienionych osób skorzysta z coachingu? Która zechce zmierzyć się ze swoimi słabościami szukając w sobie zasobów aby wyciągnąć wnioski, poprawić to co działa niewłaściwie i udoskonalić niedoskonałe? Która z tych osób uczy się na błędach wiążąc swoje postrzeganie przyszłości z tym co jest obecnie, ale na podstawie tego co już się wydarzyło?

Odpowiedz sobie teraz jak coaching działa w kontaktach interpersonalnych? Zadanie jest o tyle trudne, że ile sesji, tyle rozwiązań. Jedna teza jest potwierdzona i jako sprawca własnego życia nie zawaham się jej potwierdzić. Coaching działa!

Jak wybraćcoacha dla siebie?

Coaching, jak już wielokrotnie mówiłem to pojęcie bardzo modne, jednak chyba nie do końca zrozumiałe dla wszystkich odbiorców. Niosąc za sobą bardzo pożądany wydźwięk staje się nadużywane i często okaleczane przez osoby zupełnie nie mające wiedzy o wspieraniu, pomocy i rozwoju potencjału klientów. Jak zatem wybrać coacha dla siebie? Jak znaleźć osobę która pomoże Ci i będzie dobrym towarzyszem w drodze?

Odpowiedź znów jest zaskakująco prosta. Zastanów się, jak szukasz nowego mechanika któremu zostawiasz swoje auto? Jak szukasz kosmetyczki której powierzasz swoją urodę, czy fryzjera, lekarza i wielu innych? Oczywiście możesz wejść na forum, szukać w internecie czy w ogłoszeniu i zapewne znajdziesz tam wiele wartościowych osób. Ja jednak szukam pytając moich znajomych i przyjaciół o polecenia.

Jak zatem znajdują mnie moi klienci? To bardzo proste, jako profesjonalista doskonalę się dla Ciebie i kiedy przychodzi do mnie klient mam pewność, że mój numer przekaże kilku swoim znajomym, rekomendując mnie. Czy musi? Oczywiście, że nie ale z moich doświadczeń wynika, że robi to już po kilku sesjach po których widzi progres.

Może zdarzyć się, że coach którego Ci polecono będzie świetnie wspierać Twoją przyjaciółkę czy Twojego kolegę, jednak Tobie z różnych względów nie odpowiada. Świetnie, powiedz o tym coachowi a ten jeśli jest naprawdę dobry nie obrazi się, ale da Ci trzy inne wizytówki i pozwoli wybrać samemu. Pamiętaj, coach to wsparcie i towarzysz na drodze do celu, ale to Ty decydujesz z kim raźniej będzie Ci iść.

Kiedy zdecydowanie warto skorzystać z coachingu?

Coaching pomaga odpowiedzieć sobie na wiele pytań i odnaleźć właściwą drogę tam gdzie problem wydaje się być nie do rozwiązania. Zatem kiedy? Myślę, że zawsze kiedy czujemy, że rozwiązanie leży w naszym zasięgu, tylko dokładnie nie wiemy gdzie. Brzmi ogólnie? Nic bardziej mylnego. Zarówno spotkania na kanwie celów prywatnych jak i biznesowych uczą klienta nie tylko jak podążać do jednego celu, ale jak wyznaczać i realizować nowe cele już na własną rękę. Klienci po coachingu stają się zdecydowanie bardziej samodzielni, zmotywowani i pewni siebie a to tylko efekty dodane.

Jeśli czujesz, że jakaś decyzja zawodowa czy prywatna przerasta Cię i chcesz poszukać rozwiązania jak z dobrym przyjacielem, to jest właśnie ten czas. Zadzwoń do mnie i razem poszukamy najlepszego sposobu wsparcia dla Ciebie.

Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka programu Level Up. Emisja w każdy czwartek po 14:00 na antenie Akademickiego Radia Index.

Level Up odc 2 cz1

Level Up odc 2 cz2

Level Up odc 2 cz3

Coach

Dawid Stanulonis

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00