POLSKA I ŚWIAT:

54 mln zł długu uniwersytetu; będą zwolnienia

W piątek władze UMCS powiadomiły działające na uczelni trzy związki zawodowe o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Redukcje etatów dotyczyłyby pracowników obsługi – m.in. pracowników technicznych, portierów, szatniarzy, sprzątaczek. Władze uczelni liczą, że około połowa zwolnionych pracowników znalazłaby zatrudnienie w firmach zewnętrznych, które przejmą zadania dotychczas wykonywane przez pracowników etatowych.
 
"Ostateczna decyzja o zwolnieniach zapadnie po konsultacjach ze związkami. Jeśli związki zawodowe przedstawią konstruktywną propozycję, która pozwoli patrzeć optymistycznie na przyszłość finansową uniwersytetu, wtedy możemy rozważać inne warianty niż zwolnienia" – powiedział rektor UMCS prof. Andrzej Dąbrowski.
 
Rektor podkreślił, że zwolnienia grupowe są decyzją trudną i bolesną, ale konieczną dla ratowania finansów uczelni. Poinformował, że budżet płac stanowi ok. 170 mln zł i jest o 8 mln zł wyższy niż kwota dotacji podstawowej, jaką otrzymuje uniwersytet.
 
"Gdybyśmy mieli na to pieniądze, moglibyśmy iść drogą powolnego rozstawania się z tymi ludźmi. Dokładne obliczenia wskazują, że to powolne uzdrawianie uniwersytetu trwałoby co najmniej 10 lat. Nie możemy sobie na to pozwolić" – zaznaczył. Powiedział, że z powodu niżu demograficznego zmniejszać się będzie liczba studentów na płatnych studiach niestacjonarnych.
 
Kanclerz UMCS dr Mirosław Urbanek podkreślił, że mimo działań oszczędnościowych i racjonalizujących – m.in. efektywniejszego wykorzystania nieruchomości pod wynajem, zmian w funduszu płac – uczelnia nadal jest w trudnej sytuacji finansowej. Przypomniał, że od 1993 r. każdy kolejny budżet UMCS zamykał się deficytem.
 
"Uczelnia nie będzie w stanie wyjść z zapaści finansowej, jeśli nie dotknie tych obszarów, które strukturalnie powodują stałe obciążenia finansowe, a są to: przerost zatrudnienia i zła struktura zatrudnienia" – powiedział Urbanek.
 
Jak tłumaczył, średni poziom zatrudnienia obsługi i administracji na uczelniach wyższych jest niższy o ok. 20 proc. w stosunku do UMCS. Jako przykład podał Uniwersytet Łódzki, który kształci ok. 40 tys. studentów, a w pionach administracji i obsługi zatrudnia łącznie ok. 1,2 tys. osób; na UMCS studiuje ok. 30 tys. studentów, a pracownicy administracji i obsługi to ok. 1,5 tys. osób.
 
Urbanek nie powiedział, jakie oszczędności w budżecie uczelni może przynieść zwolnienie 400 osób, nie podał też wysokości ich obecnego wynagrodzenia.
 
W UMCS zatrudnionych jest ogółem prawie 3,5 tys. osób, w tym: nauczyciele akademiccy – 1843 osoby, pracownicy techniczni i służby bibliotecznej – 438, administracja – 488 osób, pracownicy obsługi – 691.
 
PAP nie uzyskała w piątek komentarza związków zawodowych ws. planowanych zwolnień. W biurze Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" na UMCS poinformowano, że zebrania i dyskusje w tej sprawie będą prowadzone w przyszłym tygodniu.
 
Źródło: PAP

Autor: onet.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00