HOTLUBUSKIE:

Marszałek Polak o podziale unijnych środków: “Domagamy się zwiększenia alokacji!”

W środę, 23 czerwca, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowało podział środków unijnych dla poszczególnych regionów. Wynika z niego, że do lubuskiego trafi 861 milionów euro. Okazuje się jednak, że jest to kwota znacznie niższa, niż wcześniej przewidywano. 

Pieniądze dla regionów podzielono według ministerialnego algorytmu. Innego niż zapowiadano. Według Koalicji Obywatelskiej doszło do politycznego podziału środków unijnych.

Nagle rząd zmienił algorytm. Przyjął w nim nowe wskaźniki, które premiują województwa bogate kosztem tych słabszych. Ktoś musiał stracić, żeby kto inny mógł zyskać.  Ale nieprawdą jest, że region lubuski otrzymał najmniej środków w Polsce. Na nową perspektywę. Rząd podzielił ten tort unijny politycznie, co w naszym regionie bardzo dobitnie i wyraźnie potwierdza wojewoda lubuski, który uważa i nie kryje tego, że jest to porażka władz regionu.

Według wcześniejszych wyliczeń nasz region miał otrzymać 982 miliony euro. Zasady podziału funduszy unijnych krytykuje też Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Taki podział i taka kwota jeszcze bardziej wypycha województwo lubuskie poza granice państwa. W stronę Niemiec. W ten sposób jeszcze więcej mieszkańców naszego regionu będzie podejmowało pracę za granicą. W Niemczech. Jeszcze więcej mieszkańców będzie latać niemieckimi samolotami. Jeździć niemieckimi pociągami. Czy też z tak wielkim trudem kształceni lekarze, na naszym uniwersytecie, będą podejmowali pracę w Niemczech. Żeby zrównoważyć te potencjały potrzebujemy wsparcia. 

Zarząd województwa lubuskiego liczy, że wiceminister Waldemar Buda spotka się z nimi i raz jeszcze rozpatrzy sprawę podziału środków unijnych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: