HOTZIELONA GÓRA:

Gorąco na sesji Rady Miasta! Apel do marszałek i podniesienie podatków

Prawie sześć godzin trwała nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Radni przegłosowali apel do marszałek Elżbiety Polak w sprawie ZIT-ów i podnieśli podatki lokalne. 

Najwięcej emocji wzbudziła kwestia ZIT-ów i podjęcie apelu do marszałka województwa lubuskiego Elżbiety Polak. Od kilkunastu dni trwa spór na linii zielonogórski magistrat – samorząd lubuski. Samorządowcy, w tym prezydent Zielonej Góry, domagają się kwoty 340 euro na mieszkańca w nowej perspektywie unijnej w latach 2021-27. Urząd Marszałkowski proponuje kwotę 180 euro. Po długiej dyskusji radni przyjęli apel jednogłośnie, choć trwał spór o wysokość kwoty. Platforma Obywatelska proponowała kwotę 1000 euro na mieszkańca Zielonej Góry, ostatecznie w apelu stanęło na kwocie 300 euro.

fot. Maciej Noskowicz

Radni podjęli także uchwałę o podwyższeniu podatków lokalnych (to podatki od gruntów, budynków mieszkalnych, nieruchomości). Ta decyzja wywołała duży spór. Miasto twierdziło, że podatki muszą być wyższe przy niższym dofinansowaniu unijnym w ramach ZIT-u. Taki argument podnosił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. – Niech pani marszałek odda nam pieniądze – mówił włodarz miasta:

Z wnioskiem marszałka, który odebrał nam pieniądze, musimy się zgodzić. Jak nie ma tych pieniędzy, ktoś musi za to zapłacić. Zapłaci każdy: Pan i ja. Apel do marszałka, aby oddał nam te pieniądze, które nam zabrał. Wtedy podatki nie będą podniesione. Ta decyzja zrujnuje budżety wielu zielonogórzan. Długa dyskusja, ale apel jest prosty do pani marszałek: Niech Pani nam nie podnosi podatków. 
fot. Maciej Noskowicz

Inne zdanie mieli radni Platformy Obywatelskiej, którzy zagłosowali przeciw podnoszeniu podatków. – Nie godzimy się na to – mówi Marcin Pabierowski – szef zielonogórskiej PO w Radzie Miasta.

Podatki zaproponował pan prezydent Kubicki, dramatycznie wysokie. O 80 procent wyższe dla mieszkańców zamieszkania, dla przedsiębiorców, do tego opodatkował służbę zdrowia. My byliśmy przeciwni. W inflacji, kryzysie, podatki należy obniżać. Tłumaczyliśmy to panu Kubickiemu, jednak on nie ma doświadczenia w biznesie i wydaje pieniądze lekką ręką. 

“Za” głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości i „Zielonej Razem”. Radny Filip Czeszyk z klubu „Zielona Razem” jest zdania, że nie wszystkie podatki są równomiernie podwyższane.

To zależy, które podatki. Mieszkaniówka wzrosła blisko 100 procent, ale była na śmiesznym poziomie. Nie była podnoszona przez wiele lat. I prezydent i my mamy takie stanowisko, że jeśli zostaniemy wysłuchani przez zarząd województwa, wycofamy się z podwyżek i podatki będą jednymi z najniższych w kraju. 

Sesji przysłuchiwał się członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, który zabrał głos w dyskusji.

fot. Maciej Noskowicz

Jaki będzie ciąg dalszy sporu w sprawie ZIT-ów? Być może więcej dowiemy się jutro (tj. w środę) podczas konferencji prasowej, którą organizuje zarząd województwa.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X