Pływacy po AMP-ach, a siatkarze przed. Jaka czeka przyszłość tych drugich?

To był dobry weekend dla sportowców spod znaku AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego! Szczypiorniści pokonali MKS Real Astromal Leszno i już na pewno pozostaną w I lidze. Z kolei 10 medali z Lublina przywieźli pływacy, którzy reprezentowali naszą uczelnię.

W mieście nad Bystrzycą odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. 74 uczelnie zgłosiły do zawodów blisko 850 studentek i studentów, wśród których było wielu reprezentantów Polski i finalistów mistrzostw Polski.

Uniwersytet Zielonogórski reprezentowali:

• Oliwia Gonta (Wychowanie Fizyczne III rok),
  • Paulina Lach (Psychologia II rok),
  • Karol Czerniejewski (Coaching i doradztwo filozoficzne I rok).
  • Mateusz Kołodziejski (Wychowanie Fizyczne II rok),
  • Filip Kołodziejski (Wychowanie Fizyczne II rok),
  • Wojciech Kosowicz (Coaching i doradztwo filozoficzne III rok),
  • Bohdan Yaroshuk (Wychowanie Fizyczne II rok),
  • dr Tomasz Grzybowski (trener)

Srebrny medal AMP zdobył W. Kosowicz (50 m. st. klasycznym), poprawiając jednocześnie swój rekord życiowy (0:27,88). Brązowy medal wywalczyła O. Gonta (50 m. st. motylkowym), a blisko miejsc medalowych byli również Filip i Mateusz Kołodziejscy. Ogromną niespodzianką był występ naszej sztafety 4×50 m. st. zmiennym (F. Kołodziejski, W. Kosowicz, B. Yaroshuk i M. Kołodziejski). Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego zdobyli brązowy medal AMP, pokonując m.in. reprezentacje wszystkich AWF-ów. Jest to dopiero drugi medal w konkurencjach sztafetowy zdobyty przez studentów UZ w historii startów na AMP w pływaniu.

Jeszcze efektowniej reprezentacja Uniwersytetu Zielonogórskiego wypadła w rywalizacji ze studentami innych uniwersytetów. W tej klasyfikacji nasi studenci zdobyli 7 medali:

• 5 złotych (O. Gonta (50 m st. mot.), W. Kosowicz (100 m (również rekord życiowy 1:01,99) i 50 m st. klas.), F. Kołodziejski (50 m. st. grzbiet. i rekord życiowy (0:25,49) i sztafeta 4×50 m. st. zmiennym),
  • 2 srebrne (O. Gonta (50 m. st. dow.), M. Kołodziejski (50 m st. klas.).

Siatkarze natomiast szykują się do AMP-ów. W czwartek zespół Krzysztofa Dobka wyruszy do Katowic. Trener akademików podsumował ligowy sezon AZS-u. Kształt drużyny na pewno zmieni się względem tegorocznych rozgrywek. W klubie wciąż nie rozmawiano o przyszłości II-ligowca, nad czym Dobek bardzo ubolewa.

W trzeciej części programu powróciliśmy do sobotniej wygranej szczypiornistów nad MKS-em Realem Astromalem Leszno 28:24 (14:12). Na dwie kolejki przed końcem sezonu akademicy już mogą spać spokojnie. Ekipa Ireneusza Łuczaka pozostaje w I lidze.