KULTURA:LUBUSKIE:MUZYKA:

Po raz ostatni w Babimoście! Najlepsi z najlepszych. Jubileusz Miasta Rocka za nami!

Znamy najlepszych muzyków w Polsce. Najlepszych z najlepszych, ponieważ na jubileuszową, 10. edycję Miasta Rocka organizatorzy zaprosili wszystkich laureatów poprzednich edycji. Kto zdobył Grand Prix festiwalu?

Co roku jury w składzie: Zbigniew Zegler (do 2015 roku szef muzyczny PR 1 Polskiego Radia, Universal Music Polska), Tomasz Karkoszka (TOP MANAGEMENT i menedżer wielu polskich zespołów; współpracujący m.in. z Chylińską i Golden Life) oraz Przemysław JAH JAH Frankowski (dziennikarz muzyczny, który współpracował z Radiem Solidarność, Eską, oraz RMF FM i Antyradiem) stanęło przed trudnym wyborem wyselekcjonowania najlepszych muzyków z całej Polski. W tym roku poprzeczka była ustawiona jeszcze wyżej.

Podczas 10. jubileuszowej edycji musieliśmy ocenić zespoły, które zwyciężyły i wybraliśmy je podstawie przeróżnych przesłanek, określając je jako najlepsze, a dzisiaj z tych zespołów musieliśmy wybrać coś na zasadzie creme de la creme festiwalu. Myślę, że nie zawiedliśmy się na dzisiejszych koncertach. Zespoły, które zostały wybrane do show są z całą pewnością tymi, które na to zasłużyły. W tym roku przyznajemy jedną, jedyną nagrodę dla najlepszego zespołu. Oby ten festiwal był taką odskocznią dla młodych zespołów, które z muzyką rockową kroczą dalej na sztandarach, rozwijają się i udowadniają to, że rock nie umarł.Przemysław Jah Jah Frankowski

Tak się jednak nie stanie, przynajmniej w Babimoście. Po 10 latach wydarzenie znika z festiwalowych map Polski. Stąd też jubileuszowa edycja zapisze się w pamięci na długo. Nie obyło się bez łez, wzruszeń i podziękować dla tych, którzy przez wiele lat wspierali festiwal. Wyróżnienie otrzymało również Radio Index.

Po nocach mi się śniły wszystkie edycje festiwalu, począwszy od 2009 roku i jest duża różnica na przestrzeni lat, ale klimat wydaje mi się, jest podobny, jak te 10 lat temu. Specyfika festiwalu jest niezmienna. W tym roku zespoły wiedzą, na czym stoją. Radio Index jest pierwszy radiem, któremu udzielę informacji, że jest to najprawdopodobniej ostatnia edycja miasta rocka. Nie chciałabym odpowiadać, ale z przyczyn organizacyjnych. Aneta Sybis-Jeż

Całość rozmowy poniżej:

Tegoroczna edycja była pod względem wyboru najlepszego zespołu trudniejsza. Do panelu konkursowego stanęły zespoły: Absynth (laureat 2010), Gentleman (laureat 2011), Bezsensu (laureat 2012), Omni Modo (laureat 2014), Eleanor Gray (laureat 2015),The Cassino (laureat 2016) oraz Sirens Hill (laureat 2017) – zwycięzcy poprzednich edycji Miasta Rocka. Nagrodę Grand Prix Festiwalu Miasto Rocka jury przyznało warszawskiej grupie Sirens Hill. Rockowe syreny zdobyły przychylność słuchaczy już w minionym roku za sprawą debiutanckiego wydawnictwa, na którym uwagę zwróciły utwory: “Gas lovers”, czy “Let’s Go Out”. Za sprawą ubiegłorocznej nagrody, grupa zarejestrowała singiel “Not Human”.

W „Not Human” jest bardzo duża ściana gitar, wokali. Ten ciężar położony jest gdzie indziej. „Not Human” to bardzo ważny dla nas utwór, ponieważ nagraliśmy go dzięki głównej nagrodzie tutaj, na Mieście Rocka. Jest to na pewno utwór o zapędzaniu się, bardzo szybkim życiu, o życiu smartfonowym. Powstał naturalnie, jakby pod wpływem tego, przez co teraz przechodzimy. Przez klip do tego utworu, którym jest zbiorem ujęć koncertowych chcieliśmy zamknąć pewien etap i dać sobie przestrzeń do zrobienia nowych rzeczy. Już za chwilkę, kolejne koncerty, na których może coś premierowego, może po polsku. Zapraszamy.Sirens Hill

Od czasu wygranej w Babimoście, większość z nich zapewniła sobie wysokie pozycje na listach największych rockowych stacji muzycznych w Polsce. Eleanor Gray, czy Omni Modo wystąpili na scenach Przystanku Woodstock, a za sprawą kolejnych albumów zdobyli uznanie dziennikarzy muzycznych. Dzień przed koncertem w ramach Miasta Rocka, grupa Bezsensu przekonała do siebie jurorów Jarocińskich Rytmów Młodych, dzięki czemu zespół zaprezentuje się poza konkursem na kultowej scenie już w lipcu. Posłuchajcie rozmowy z zespołami:

Omni Modo

Eleanor Gray

Bezsensu

Na tegorocznej edycji czeka nas szereg innych atrakcji. Oprócz koncertów tegorocznych gwiazdy wieczoru: zespołu Dżem, można było spotkać się z ciekawymi ludźmi kultury czy nauczyć się tworzyć instrumenty muzyczne w warsztatach instrumentalnych.

Zobaczcie galerię zdjęć Marcina Fijałkowskiego z wczorajszego wydarzenia:

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: