KULTURA:

„Olga Tokarczuk na świecie”, a jednocześnie w Zielonej Górze. Spotkanie z pisarką na finisażu wystawy

„Bieguni”, „Księgi Jakubowe” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to znane i nagradzane książki autorstwa pisarki pochodzącej z Sulechowa. Olga Tokarczuk zawita do Zielonej Góry w związku z wystawą na temat swojej twórczości.

Ekspozycja powstała we Wrocławiu, z inicjatywy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Dotyczy szeroko pojętego odbioru i inspiracji powieściami Olgi Tokarczuk. Zebrane w niej materiały pochodzą z prywatnego archiwum autorki. Są to recenzje, fotografie, a także obcojęzyczne wydania utworów. Dzieła Olgi Tokarczuk przetłumaczono bowiem na wiele języków, m.in. angielski, chiński, japoński i hindi.

Przy tej okazji warto również wspomnieć, że na podstawie jednej z książek – „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – nakręcony został film „Pokot”. Produkcja otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym Berlinale.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą, plenerową można oglądać przed zielonogórskim ratuszem. Druga znajduje się w głównym gmachu biblioteki Norwida. Właśnie w tych miejscach pojawi się Olga Tokarczuk. Spotkanie z pisarką odbędzie się 30 marca o 17:30 przy zielonogórskim ratuszu, a następnie o 18:00 w Sali Dębowej biblioteki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X