KULTURA:

Mijający sezon w teatrze był udany. Czy „Wszystkiemu winna rumba”?

Dobiega końca kolejny sezon artystyczny Lubuskiego Teatru. Jak zawsze, podsumuje go gala wręczenia Leonów – nagród dla najpopularniejszego spektaklu, aktora i aktorki. Emocje sięgają już zenitu.

W tym sezonie Lubuski Teatr pokazał pięć premierowych spektakli. Dominowały przedstawienia zespołowe: „Akademia Pana Kleksa”, „George & Ira Gershwin” oraz „Samobójca”. Uznanie widzów zdobył też jednak kameralny „Bóg mordu” i „Tancerz Mecenasa Kraykowskiego”. Jak ten czas podsumowuje dyrektor teatru, Robert Czechowski?

W sztuce Gombrowicza, „Tancerzu Mecenasa Kraykowskiego” piękną rolę zagrał James Malcolm, na jego barkach to wszystko stoi. Wcześniej, w „Akademii Pana Kleksa” była kreacja zbiorowa. Trudno wyróżnić jedną osobę. „Gershwin” jest typowo zespołową kreacją, tym niemniej dwie osoby – Asia Wąż i Sandra Babij – grają na zmianę główne role i śpiewają najtrudniejsze partie. W „Bogu mordu” genialna jest Alicja Stasiewicz. Wszyscy są tutaj bardzo dobrzy. „Samobójca” to olbrzymie przedsięwzięcie w stylu „Wizyty starszej pani”. Jest tu kilka kreacji aktorskich. Powiem od siebie, że to, co zrobiła w tym sezonie Marta Frąckowiak, to jakaś bomba. Fenomenalnie ze swojej szansy na wielką rolę skorzystał Olek Stasiewicz. Ludzie mówili również o Tatianie Kołodziejskiej, Aleksandrze Podolaku i generalnie o tym, że zespół mamy bardzo dobry. Robert Czechowski

Głosowanie widzów na najpopularniejszy spektakl oraz najpopularniejszych aktorów trwało do piątku. Swoich laureatów Leonów wyłonią też dziennikarze i studenci. Zwieńczenie plebiscytu, czyli gala, będzie tym razem nawiązywać do spektaklu „George & Ira Gershwin”.

Będą to najładniejsze utwory z „Gershwina”, a w tych momentach, gdzie w spektaklu były projekcje wprowadzające w życie Gershwinów, ludzie zobaczą fragmenty spektakli i sylwetki osób, które dostaną nagrody Leonów. Aktorzy grający w „Gershwinie” będą prowadzić galę, a piosenki będą przetykane czterema blokami: nagrodami młodzieży i studentów, dziennikarzy, dyrektora i nagrodami dla najpopularniejszych aktorów i spektaklu.Robert Czechowski

Uroczystość wyreżyseruje Jan Szurmiej, który odpowiadał również za musical z utworami braci Gershwinów. Gala pod hasłem „Wszystkiemu winna rumba” odbędzie się w niedzielę o godzinie 18:00 na dużej scenie teatru.

Ukoronowaniem sezonu będzie poza tym odsłonięcie teatralnego Bachusika – Hamleta. Figurka stanie przy wejściu, pod tablicą z napisem „Lubuski Teatr”.

A co w przyszłym sezonie? – Nie będzie wyglądał gorzej od poprzednich. Chciałbym, żeby to był sezon troszkę lżejszy, z uśmiechem – zapowiada dyrektor. Na scenę w Zielonej Górze mają zawitać pouczające komedie, np. w stylu „Plotki”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: