AUDYCJE 96 FM:

Polonistyczne podsumowanie 2019 roku [Polski na tapecie]

Od konkursu „Potyczki z polszczyzną” do wyborów parlamentarnych – tak zapamiętamy rok 2019 z polonistycznej perspektywy. Na tapecie były zarówno wydarzenia ściśle związane z polonistyką, jak i te, którym językowy punkt widzenia można nadać. Poświęciliśmy czas m.in. Uniwersytetowi Zielonogórskiemu i lokalnej polityce.

Rok 2019 obfitował w jubileusze. Jednym z nich były 70. urodziny prof. Mariana Bugajskiego – językoznawcy, uznanego autorytetu w dziedzinie poprawności językowej. Pan profesor propaguje wiedzę o języku polskim nie tylko w murach uczelni. Prowadzi również swoją stronę internetową i udziela wypowiedzi w mediach – obecnie w audycji „Index języka”, której możecie słuchać na antenie Radia Index w niedziele po godzinie 16:00.

Z okazji jubileuszu niespodziankę dla prof. Mariana Bugajskiego przygotowali dawni i obecni studenci oraz współpracownicy. Były oczywiście wspomnienia okraszone humorem, gratulacje i podziękowania za wieloletnią działalność na uniwersytecie i poza nim.

Na uczelni w Zielonej Górze powstało nowe miejsce, w którym kształcą się obcokrajowcy. To laboratorium fonetyczne. Uczestnicy kursu języka polskiego dla cudzoziemców poznają w nim dźwięki charakterystyczne dla polskiej mowy. Mogą je usłyszeć, a następnie powtórzyć samemu. Ta forma nauki jest uzupełnieniem innych metod, jakie stosują prowadzący zajęcia – wykładowcy uniwersytetu.

Niestety, miniony rok przyniósł też smutne chwile. Środowisko polonistyczne, również to zielonogórskie, pożegnało prof. Antoniego Furdala. Był on pracownikiem wielu uczelni i twórcą jednej z klasyfikacji odmian języka polskiego. Został zapamiętany jako mistrz w swojej dziedzinie, człowiek pełen klasy i życzliwości wobec studentów.

W audycji poruszyliśmy również tematy związane z lokalną i ogólnopolską polityką. Była to m.in. kultura wypowiedzi na sesjach rady miasta. Więcej szczegółów – w całości najnowszego odcinka programu.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: