AUDYCJE 96 FM:

Analiza dyskusji o amfiteatrze. Jakie argumenty padły w sprawie? [Polski na tapecie]

Ostatnie tygodnie w Zielonej Górze upłynęły pod znakiem sporu o amfiteatr. Czy powinno się go wyremontować, czy postawić w jego miejscu nowy obiekt? Obserwacja prób rozwiązania tego dylematu przynosi wiele interesujących spostrzeżeń.

W argumentach uczestników dyskusji o amfiteatrze pojawiają się odwołania do historii miejsca i wspomnień zielonogórzan z imprez, które odbywały się na Wzgórzach Piastowskich. Mowa także o względach finansowych i przykładach inwestycji z innych miast. Spór jest jednak ciekawy także z językowego punktu widzenia.

W wypowiedziach radnych, którzy zainteresowali się sprawą oraz słowach prezydenta pojawiają się sformułowania „każdy”, „nikomu” czy „wielu”. Stwierdzenie, że „było wielu prezydentów miasta i nikomu nie przyszło do głowy likwidować tego obiektu” czy „każdy kto był w amfiteatrze, wie dokładnie, że cieszymy się, że imprezy są prowadzone wieczorem” ma przekonywać o powszechności tej opinii. Osoby, które je wypowiadają, wskazują, że nie jest to wyłącznie ich zdanie, ale stanowisko większości ludzi. Prawdopodobnie starają się też przekonać tych, którzy nie mają jeszcze wyrobionej opinii.

Spór o amfiteatr jest również sporem o definicję słowa „sala”. Widnieje ono w dokumentach dotyczących konkursu architektonicznego na obiekt koncertowo-konferencyjny. Więcej – w całości programu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X