KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Znani Lubuszanie zmierzyli się z „Balladyną”. Narodowe Czytanie w „Norwidzie”

Narodowe Czytanie jest coroczną inicjatywą, która promuje mniej i bardziej znane dzieła polskiej literatury. W tej edycji przyszła kolej na „Balladynę”. W Zielonej Górze dramat Juliusza Słowackiego z baśniowymi wątkami zabrzmiał w bibliotece Norwida. 

Spotkanie było jednocześnie kolejną odsłoną cyklu „Krakowski Salon Poezji”. Fragmenty dwóch aktów sztuki przeczytali rozpoznawalni Lubuszanie i zielonogórzanie.

Klucz jest dość banalny: znani i lubiani, niektórzy jeszcze dodają – polityczni. Czyli osoby, które w naszym mieście, w województwie lubuskim są znane, są autorytetami z różnych dziedzin. Uważają, że ta idea czytania tekstów literackich, która corocznie odbywa się we wrześniu, ma sens.
mat.prasowe

Do wspólnego czytania zasiedli m.in. marszałek Elżbieta Polak, ks. prof. Andrzej Draguła i Zofia Banaszak, prezes Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Będę Chochlikiem. Razem ze Skierką będziemy małymi, ale przekornymi widmami. Dlaczego czytam? Bo mnie o to poproszono, czytałam w kolejnych edycjach i sprawia mi to przyjemność. Czytałam tę lekturę, jak byłam dużo młodsza. Czy są w niej sprawy aktualne? W dużej przenośni i alegorii na pewno są, natomiast jako lektura moim zdaniem nie cieszy się aż takim wzięciem jak wiele innych tekstów, także współczesnych.

Jak goście biblioteki Norwida poradzili sobie z lekturą? Posłuchajcie.

Narodowemu Czytaniu w „Norwidzie” towarzyszyła promocja pisma „Pasje Literackie”, które wraz z biblioteką redaguje oddział Związku Literatów Polskich.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00