ZIELONA GÓRA:

Z Piaskowej na Wojska Polskiego. Dom Samotnej Matki szykuje przeprowadzkę

W 2018 r. Dom Samotnej Matki zwyciężył w budżecie obywatelskim Zielonej Góry. Uzyskał fundusze na odwilgocenie budynku przy ulicy Piaskowej. Potrzeby placówki są jednak znacznie większe. Stąd inicjatywa, by przenieść ją w inne miejsce. Nową siedzibą będzie aleja Wojska Polskiego.

Dom Samotnej Matki przeprowadzi się do budynku po byłym internacie, za filią Miejskiego Żłobka nr 1.

Po wizji lokalnej, kilku spotkaniach, uznaliśmy, że faktycznie warto spróbować się tam przenieść. To jest dużo większa powierzchnia, będziemy mogli tam zrobić dużo więcej rzeczy. Pokoi będzie około dziewięciu i będziemy w tych pokojach mogli w lepszych warunkach wyświadczyć pomoc mieszkankom. Poza tym musimy też powoli rozwijać inną działalność, czyli to, co prowadzimy w niewielkiej skali: mediacje rodzinne, edukację. Tamto miejsce pozwoli nam na prowadzenie zajęć w budynku, obecnie nie mamy takiej możliwości. Tam mamy wejść do budynku, który będzie wyremontowany i dostosowany do naszych potrzeb oraz standardów, które obowiązują w przepisach prawa.Tomasz Lehman, przewodniczący Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka

Nowa lokalizacja zapewni lepsze warunki dla matek i dzieci. Pokoje będą większe i wyższe. Dom Samotnej Matki będzie współpracować z sąsiadującymi instytucjami, m.in. Placówkami Opiekuńczo-Wychowawczymi.

Myślę, że to nam może pomóc, z racji tego, że my mamy dzieci, po sąsiedzku też są dzieci. Chcielibyśmy też – myślę, że przy współpracy z panią dyrektor tego miejsca – rozwijać działania łączone. Mamy również obietnicę czy też deklarację urzędu miasta, że panie z naszej instytucji będą mogły korzystać ze żłobka, który jest po sąsiedzku, za chwilę zostanie uruchomiony. Co nas bardzo cieszy, bo często jest tak, że panie może chciałyby podjąć pracę, ale mają małe dzieci, na przykład 2-, 3-letnie.Tomasz Lehman

Przeprowadzka sprawi również, że zmieni się formuła prowadzenia Domu Samotnej Matki. Będzie on funkcjonować jako dom dla matek z małymi dziećmi i kobiet w ciąży. Udzieli nie tylko schronienia, ale również wsparcia psychologicznego, prawnego i pomocy socjalnej.

Przenosiny Domu Samotnej Matki będą możliwe pod koniec tego roku. Obecnie trwa poszukiwanie źródeł finansowania przeprowadzki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X